Jest umowa, czekamy na finansowanie

Autor: Ryszar Rotaub • • 18 października 2011 10:23


Czy przykład Żywca przekona do PPP innych samorządowców? - Z pewnością Żywiec będzie swoistym papierkiem lakmusowym - twierdzi Bartosz Mysiorski.

Podkreśla, że ochroną zdrowia w Polsce interesują się nie tylko Kanadyjczycy.

Także Brytyjczycy, Amerykanie, Irlandczycy, Hiszpanie, Francuzi wykazują duże zainteresowanie, bo dostrzegli, że polski rynek ochrony zdrowia jest bardzo obiecujący.

Pytamy, dlaczego zatem z Żywca wycofały się takie firmy, jak np.: Konsorcjum Szpitali Polskich SA, Mostostal, EMC Instytut Medyczny, Strabag, General Electric Medical Systems, VAMED Standortentwicklung und Engineering?

- Moim zdaniem, wycofali się ze względu na wymóg świadczenia usług medycznych. Nawet światowi gracze przestraszyli się, że nie dostaną kontraktu na finansowanie usług medycznych - odpowiada główny specjalista w Fundacji Centrum PPP.

Wielu obserwuje

Bartosz Mysiorski uważa, że do Starostwa Powiatowego w Żywcu wpłynęłoby o wiele więcej zgłoszeń, gdyby oferta przewidywała, że świadczeniem usług medycznych zajmie się strona publiczna, a partner prywatny byłby odpowiedzialny tylko za budowę i utrzymanie szpitalnego budynku.

- System finansowania jest podstawową barierą dla PPP w ochronie zdrowia ze względu na krótkoterminowe kontrakty z NFZ - podkreśla ekspert.

- Jeśli mimo wszystko w powiecie żywieckim się uda, będzie to wielka sprawa dla partnerstwa publiczno-prywatnego w Polsce, nie tylko w dziedzinie ochrony zdrowia. Pojawią się kolejne projekty. Wiele podmiotów obserwuje, co się zdarzy w Żywcu. Jeśli się im powiedzie, wiele projektów pójdzie do przodu - przewiduje Mysiorski.
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum