Jest postęp

Autor: Wioleta Błochowiak • • 14 października 2009 11:07

Wioleta Błochowiak, wiceprezes zarządu Electus S.A.

Praca nad uzdrowieniem finansów pomorskich placówek odbywa się w każdej jednostce z różną intensywnością. Aby w pełni zobrazować zachodzące mechanizmy w zarządzaniu zobowiązaniami przez menedżerów SPZOZ-ów, uwzględnić należy wielkości zobowiązań wymagalnych, które od roku 2004 spadły o 55%. Wyraźnej poprawie uległa bieżąca płynność.
Szpitale w większym stopniu w terminie regulują swoje zobowiązania i szybciej reagują na symptomy zagrożenia płynności. Braki środków za nadwykonania już dziś starają się zrekompensować dłuższymi układami ratalnymi w zakresie wierzytelności wymagalnych. Oczekując od nas oferty, wskazują zainteresowanie produktami około 36-miesięcznymi, ale również wykupem należności wynikających z nadlimitów, czyli wykonanych świadczeń zdrowotnych ponad kontrakty z NFZ. Realnie oceniają swoje możliwości i to procentuje terminową realizacją blisko 95% porozumień zawieranych z SPZOZ-ami z woj. pomorskiego. W naszej ocenie to dobry wynik na tle innych obszarów.
Niestety, tego wszystkiego nie można powiedzieć o Uniwersyteckim Centrum Klinicznym. O ile w innych placówkach współpracujących z Electus SA sytuacja wydaje się być pod kontrolą, to w UCK konieczne jest wdrożenie programu naprawczego, jaki pozwoliłby na wyjście z wielomilionowego zadłużenia i nieustannych egzekucji komorniczych. Nie jest to zadanie łatwe i wymaga ujęcia w planie naprawczym oprócz rozwiązań finansowych, również przedsięwzięć organizacyjnych i inwestycyjnych.
Dotychczasowe programy restrukturyzacyjne nie przyniosły widocznych efektów, a częsta zmiana dyrekcji nie wpływa pozytywnie na sytuację UCK. Oczywisty jest fakt konieczności zastosowania niestandardowych rozwiązań i analizy dużo większej liczby obszarów niż w przypadku np. powiatowego szpitala.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum