Jak przekształcać duże szpitale

Autor: IB • • 17 września 2009 14:18

Samorząd woj. mazowieckiego chce przekształcić w spółki sześć swoich lecznic. Planowana jest także komercjalizacja Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. L. Rydygiera w Krakowie. Pierwsze takie przekształcenia 700-800-łóżkowych placówek powinny przynieść odpowiedź na pytanie, na ile obecnym prekursorom pomocne okażą się doświadczenia szpitali powiatowych, a na ile zmiana statusu prawnego dużych lecznic będzie się odbywała na "nieznanej ziemi"?

Jak przekształcać duże szpitale
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Waldemar Roszkiewicz, członek zarządu województwa mazowieckiego odpowiedzialny za ochronę zdrowia

To jest zupełnie inna skala

Nie ulega wątpliwości, że będziemy musieli przejść przez "ścieżkę zdrowia", jaką pokonało już wiele szpitali powiatowych - nie ma innej możliwości. To nas łączy. Dzieli natomiast skala problemów, z jakimi będziemy mieli do czynienia.
Wszyscy funkcjonujemy w obrębie Ustawy o ZOZ-ach i wszyscy musimy przebrnąć przez te same procedury: likwidowany podmiot jeszcze przez trzy miesiące musi prowadzić działalność medyczną. Czym innym jest jednak realizacja tego wymagania np. w 200-łóż-kowym szpitalu powiatowym, a czym innym w 800-łóżkowym wielospecjalistycznym Wojewódzkim Szpitalu Bródnowskim, który ma w dodatku potężnie rozbudowaną specjalistykę i zakres diagnostyczny.
Spółka już w listopadzie będzie musiała ogłosić przetarg na leki dla ogromnego szpitala, zanim w styczniu przyjmie pacjentów. W jaki sposób ma to zrobić bez pieniędzy? Kłania się nie tylko Ustawa o zamówieniach publicznych. Zakładając, że w nocy z 31 grudnia 2009 r. na 1 stycznia 2010 r. w Wojewódzkim Szpitalu Bródnowskim będzie hospitalizowanych "tylko" 500 osób, każdą z nich trzeba będzie wypisać z lecznicy SPZOZ-u i zapisać od nowa do lecznicy spółki. Już sam ten fakt stanowi spore przedsięwzięcie; ponieważ jednak diabeł tkwi w szczegółach, trzeba także zawczasu uzgodnić z NFZ, kto odpowiada za operowanego w tym czasie pacjenta.
T a k że skala problemów kadrowych jest inna. Na Mazowszu staramy się o uruchomienie całego programu osłonowego dla zwalnianych pracowników. Chcemy, aby osoby, które stracą zatrudnienie w przekształcanych szpitalach, mogły rozpocząć działalność gospodarczą, otrzymując na początek 40 tys. zł i sześciomiesięczne dodatki do zobowiązań publicznoprawnych.
Największą trudność stanowi jednak presja czasu. Jeżeli sześć mazowieckich szpitali marszałkowskich ma rozpocząć 2010 rok w spółkach, to sejmik już 7 września powinien podjąć uchwałę o likwidacji SPZOZ-ów, by wojewoda w ciągu dwóch tygodni mógł ogłosić ją w dzienniku wojewódzkim. Jeżeli wspomniane terminy nie zostaną dotrzymane, harmonogram przekształceń rozsypie się.

Wojciech Kozak, członek zarządu województwa małopolskiego

Powiaty przetarły nam drogę

Transformacja nie będzie się wiązała z pogorszeniem sytuacji pacjentów i pracowników Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. L. Rydygiera w Krakowie. Zmiana statusu prawnego pozwoli się natomiast otworzyć lecznicy na komercyjnych pacjentów. Z szacunków dyrektora szpitala wynika, że do 15% przychodów mogłoby pochodzić z tego źródła. Obecny budżet placówki to 140 mln zł.
Likwidacja SPZOZ-u rozpocznie się 1 stycznia 2010 r., a NZOZ rozpocznie udzielanie świadczeń medycznych od 1 kwietnia. Choć mówimy o flagowym krakowskim szpitalu liczącym około 700 łóżek, nie sądzę, aby trudności związane z przekształceniem były znacząco większe niż w przypadku szpitali powiatowych. Pójdziemy tą samą drogą i może nawet w niektórych zakresach będzie nam łatwiej. Uważam na przykład, że prościej będzie przeprowadzić konsultacje społeczne w Krakowie niż w powiecie.
Komercjalizacja nie jest dla WSS im. Rydygiera zagrżeniem, ale szansą na rozwój. Obecnie szpital po godzinie 14.00 wygląda jak wyłączona hala fabryczna: cisza i zastój. Przyczyną jest wysokość kontraktu z Funduszem, która nie pozwala na wykorzystanie wszystkich mocy przerobowych lecznicy. W spółce odpłatne mogą być nawet wysokospecjalistyczne zabiegi. To oferta przede wszystkim dla pacjentów z zagranicy, nie ukrywam bowiem, że w przypadku Rydygiera stawiamy m.in. na turystykę medyczną.
Obserwujemy duże zainteresowanie usługami tego szpitala za granicą i będziemy rozwijali ten trend. Nie da się, niestety, utrzymać jakości wyłącznie z budżetu województwa.
WSS im. L. Rydygiera w Krakowie ma 21 oddziałów o pełnym przekroju specjalizacji. Placówka jest dużym centrum chirurgicznym, wykonującym w ciągu roku około 10 tys. operacji. W ramach hospitalizacji całodobowej lecznica przyjmuje rocznie około 30 tys. pacjentów, a 140 tys. chorym udziela porad w poradniach.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze