Inwestycyjne kompromisy

Autor: Sabina Augustynowicz • • 12 listopada 2009 11:11

Trudne budowanie i modernizowanie placówek medycznych

Inwestycyjne kompromisy
Szpital św. Antoniego w Ząbkowicach Śląskich

Wiele polskich szpitali, wybudowanych przed laty, nie spełnia współczesnych wymogów technicznych, a dostosowanie ich do obowiązujących standardów jest bardzo kosztowne. Budowa nowych obiektów również trafia na rafy finansowe i prawne.

- Kiedyś szpitale budowano na podstawie decyzji politycznych, rzadko brano pod uwagę uwarunkowania rynkowe, teraz ze względu na duży postęp technologiczny nawet nowe szpitale wymagają po kilku latach modernizacji - twierdzi Piotr Gerber, architekt, prezes zarządu EMC Instytut Medyczny, w którego sieci działa 8 szpitali i 13 przychodni.

Uwaga, zabytek

- Zakończyliśmy właśnie modernizację i rozbudowę szpitala we Wrocławiu, oddanego do użytku w 2000 roku, bo już tego wymagał, nie spełniał standardów, których oczekuje się od szpitala prywatnego - mówił prezes Gerber podczas V Forum Rynku Zdrowia (sesja "Budowa i modernizacja obiektów ochrony zdrowia").

Piotr Gerber przyznaje, że nie każdą modernizację przeprowadza się łatwo, bo często wiąże się ona z totalną reorganizacją szpitala. Dotyczy to szczególnie placówek wybudowanych 100 czy 150 lat temu, kiedy był inny poziom techniki medycznej. Jako przykład podaje Szpital św. Rocha we Wrocławiu, w którym zmniejszono o połowę powierzchnię obiektu, bo okazała się zbędna, a podnosiła koszty utrzymania obiektu.

W opinii Piotra Gerbera, na Dolnym Śląsku, gdzie 90% szpitali nie spełnia współczesnych wymagań technicznych, a wiele z nich mieści się w zabytkowych obiektach, bez znalezienia kompromisu pomiędzy tym, co zabytkowe, a tym, co nowe, nie da się uzdrowić sytuacji w sferze dostosowań do obecnych standardów.

Pułapki finansowe

Doświadczenia w budowaniu menedżerowie szpitali mają różne. Uważają jednak, że budować jest łatwiej niż modernizować, ale... Ewa Książek-Bator, dyrektor Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku, ma obawy co do sprawności przebiegu budowy Centrum Medycyny Inwazyjnej, do którego miała się przenosić już w 2011 roku połowa uniwersyteckich klinik. Obecnie są one zlokalizowane w 50 budynkach na 17 hektarach. Uniwersytet otrzymał zgodę na budowę Centrum w ramach inwestycji centralnych.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum