Inwestować, ale z głową

Autor: RZ • • 21 stycznia 2014 13:18

Samorząd woj. kujawsko-pomorskiego chciałby docelowo posiadaćw regionie siećwspółpracujących ze sobą szpitali - m.in. o tym mówili uczestnicy sesji inwestycyjnej podczas Regionalnego Spotkania Menedżerów Ochrony Zdrowia w Bydgoszczy (5 grudnia 2013 r.). Jak zaznaczano, w obszarze działania placówek wojewódzkich i miejskich to się jeszcze nikomu w kraju nie udało, nie licząc doświadczeń jednostek powiatowych.

Inwestować, ale z głową

Mówimy o sieci, która mogłaby być spójna w grupach zakupowych, zarządzaniu. Tymczasem w naszym reglamentowanym przez NFZ rynku ochrony zdrowia podmioty przede wszystkim konkurują ze sobą, a nie współpracują - podkreślał Piotr Kryn, dyrektor departamentu zdrowia w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

Ważne byłoby także, żeby uzgadniać politykę inwestycyjną w regionie. Taki zamiar z pewnością tkwił również u źródeł powołania kilka lat temu unikatowej w skali kraju, samorządowej spółki Kujawsko-Pomorskie Inwestycje Medyczne finansującej inwestycje w szpitalach wojewódzkich.

- Podstawową przyczyną była jednak po prostu bieda, gdyż wisiał nad nami obowiązek dostosowania obiektów ochrony zdrowia do wymogów ministerialnych - wyjaśnia dyrektor Kryn.

Manna na dostosowanie

Dyrektorzy szpitali w Kujawsko-Pomorskiem wyliczyli wtedy, że na spełnienie wymogów dostosowawczych i konieczne inwestycje potrzeba blisko 1 mld zł. Takich pieniędzy samorząd nie miał. Stąd zbudowanie modelu finansowania inwestycji za pomocą kredytu i powołania spółki celowej, realizującej "Program inwestycji rozwojowych i modernizacyjnych dla szpitali wojewódzkich na lata 2009-2016".

- Wartość programu wynosi ponad 900 mln zł - finansowanie pokrywa w połowie samorząd, a w połowie środki pozyskano z kredytu Europejskiego Banku Inwestycyjnego - mówi Aleksander Szczęsny, prezes zarządu Kujawsko-Pomorskich Inwestycji Medycznych Sp. z o.o. i jednocześnie dyrektor departamentu inwestycji UM WK-P. Kredyt z EBI jest rozłożony na kilkadziesiąt lat.

Spółka zarządza obecnie inwestycjami w siedmiu szpitalach wojewódzkich. Do dziś K-PIM podpisała 458 umów w ramach programu inwestycji dla szpitali marszałkowskich. Łącznie zawarła kontrakty na ponad 385 mln zł.

- W tej chwili jesteśmy w połowie drogi. Są szpitale, w których już zakończyliśmy inwestowanie, np. Centrum Onkologii w Bydgoszczy, są również szpitale, w których dopiero zaczynamy poważnie inwestować - np. we Włocławku - opisuje prezes Szczęsny.

Rozbudowa kliniki

Na poważnie inwestuje też Szpital Uniwersytecki nr 1 im. dr. Jurasza w Bydgoszczy. Przy ul. Skłodowskiej-Curie powstał nowy obiekt, wybudowany ze środków Ministerstwa Zdrowia, w ramach wieloletniego programu rozbudowy i modernizacji szpitala.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum