Insuliny analogowe - jaka przyszłość?

Autor: Stefan Bogusławski • • 02 lipca 2008 13:33

Wzrasta liczba producentów koncentrujących się na leczeniu cukrzycy

Leczenie cukrzycy, w tym tzw. cukrzycy insulinozależnej, jest jednym z bardziej perspektywicznych segmentów rynku farmaceutycznego. Liczba zachorowań stale rośnie, tym samym wzrasta zużycie insuliny i doustnych leków diabetologicznych.
Zwiększa się również liczba producentów koncentrujących się na leczeniu cukrzycy - czego przykładem jest aktywna obecność firmy Bioton, zarówno w Polsce, jak i na rynkach eksportowych. Od lat obserwujemy rosnące nakłady na badania i rozwój w tej dziedzinie. Ostatnie lata przyniosły znaczące efekty prac badawczych w tej dziedzinie - wprowadzenie na rynek tzw. analogów insulin ludzkich oraz insuliny podawanej wziewnie.
Analogi w istotny sposób zmieniają komfort życia pacjenta, pozwalając mu - przy zachowaniu pewnego poziomu dyscypliny - na tryb życia podobny do stylu życia osób zdrowych. Analogi insulin ludzkich są kosztowne - mogą być dostępne dla pacjentów w Polsce pod warunkiem należytego poziomu refundacji.
Pierwsze analogi wprowadzono na listy refundacyjne w 2005 roku, określając cenę limitową na poziomie zwykłej insuliny ludzkiej.
Przeciętna dopłata pacjenta wynosi zatem 47 złotych (za opakowanie 5 wkładów), co niewątpliwie stanowi dla wielu dużą barierę, zwłaszcza iż ogromna większość z nich przyzwyczajona jest do niemal pełnej refundacji. W wyniku tego, ale również z innych powodów (nawyki, styl życia, długi czas przestawiania na nowe insuliny) sprzedaż analogów insulin ludzkich nie rośnie zbyt szybko. Niemniej jednak, ich udział ilościowy w rynku insulin stopniowo zwiększa się - w 2005 roku osiągnął 12%.
Dane rynkowe wskazują na stabilizację sprzedaży analogów insulin - wygląda to tak, jakby na ten typ terapii przestawiono dotychczas stosunkowo niewielki, specyficzny segment pacjentów - ludzi zamożniejszych, młodszych, prowadzących aktywny tryb życia.
Można przypuszczać, iż dalszy wzrost sprzedaży tej kategorii leków uzależniony jest od możliwości dotarcia do nowych pacjentów, a to z kolei jest funkcją poziomu refundacji i czasu - zmiana dotychczasowego modelu leczenia na nowy z całą pewnością będzie długotrwała.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum