Instytuty zyskają rangę państwową?

Autor: WR • • 01 marca 2016 11:02

Część instytutów medycznych może zostać przekształcona w państwowe instytuty badawcze. To pomysł Ministerstwa Zdrowia, który ma poprawić finansowanie wiodących dla nauki i lecznictwa instytutów - szpitali.

Barierą w rozwoju instytutów medycznych jest niewystarczające finansowanie - podkreślają ich dyrektorzy. W instytutach wdrażane są nowe procedury medyczne i przeprowadzane pionierskie operacje. Resort zdrowia deklaruje, że pracuje nad zmianami, które zapewnią instytutom stałe źródło finansowania. Część z nich może zostać przekształcona w państwowe instytuty badawcze.

Niezwykły potencjał

Jak podkreśla wiceminister zdrowia Jarosław Pinkas, są w kraju instytuty prowadzące poważne badania nad nowymi rozwiązaniami w medycynie.

- Mają niezwykły potencjał, który powinien być chroniony i dobrze finansowany. Niestety, obecnie jest z tym problem, będziemy jednak robić wszystko, żeby pozycja instytutów nie była zagrożona, będziemy je wspierać finansowo - zapowiada w rozmowie z agencją Newseria Biznes Jarosław Pinkas.

Wiceminister Jarosław Pinkas na temat przyszłości instytutów medycznych wypowiadał się szeroko podczas niedawnej Konferencji Dyrektorów i Przewodniczących Rad Naukowych Medycznych Instytutów Badawczych (Kajetany, 22 stycznia 2016 r.).

Instytuty medyczne od lat domagają się poprawy finansowania. To na nich spoczywa obowiązek kształcenia przyszłych kadr. Do nich trafiają najcięższe przypadki. Pełnią też ważną rolę we wdrażaniu nowych technologii. Mimo to za każdą wykonaną procedurę otrzymują taką samą liczbę punktów jak inne szpitale.

Wiceminister zapowiedział, że resort przeanalizuje potrzeby inwestycyjne instytutów. Placówki mogą zostać przekształcone tak, aby mieć stałe źródło finansowania. Jak zauważył, część z nich to instytuty potrzebne państwu, nie mogą wypracowywać swoich budżetów za pomocą tylko kontraktów z NFZ czy dotacji dla nauki.

Finansowanie rozwoju

- Robią przecież szereg rzeczy dla państwa. Dlatego być może wyjściem z tej sytuacji jest przekształcenie części z nich w państwowe instytuty badawcze. Pracujemy nad tym, to jeden z bardziej istotnych problemów, jakimi zajmujemy się obecnie w resorcie zdrowia - podkreśla Jarosław Pinkas.

Jak dodaje wiceminister, łatwiejszy dostęp do finansów pomoże instytutom w prowadzeniu działalności. Potrzebują one także pomocy w aplikowaniu o środki europejskie czy granty naukowe. Tylko wówczas będą mogły stanowić faktyczną konkurencję dla zagranicznych placówek, a pacjenci będą mogli liczyć na wykorzystanie najnowszych technologii i pionierskie zabiegi.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum