×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Innowacyjne polskie rozwiązanie zostało docenione we Francji

Autor: MSX04 czerwca 2012 11:46Aktualizacja: 17 maja 2012 11:46

Projekt e-Fizjologia, polskiej firmy i3D Science, umożliwiający prowadzenie wirtualnych doświadczeń na zwierzętach został doceniony przez międzynarodowe jury prestiżowego konkursu Laval Virtual Awards 2012, w kategorii "Medycyna i zdrowie". Pierwszą uczelnią, której studenci będą mogli się kształcić w ramach projektu e-Fizjologia, jest Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach.

Innowacyjne polskie rozwiązanie zostało docenione we Francji
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022
Zgodnie z etyką

Projekt e-Fizjologia wdrażany jest w Centrum Dydaktyki i Symulacji Medycznej SUM. Jak powiedziała w rozmowie z Rynkiem Zdrowia prof. Joanna Lewin-Kowalik, dziekan Wydziału Lekarskiego SUM, znaczenie tego projektu w kształceniu studentów wydziału fizjologii jest nie do przecenienia.

Dr Adam Właszczuk z Katedry Fizjologii SUM dodał, że dzięki niemu studenci ponownie będą mogli oprócz teorii, w praktyce sprawdzać, jak przebiegają podstawowe reakcje odruchów i zależności fizjologicznych zachodzące w żywych organizmach.

- Od pewnego czasu studenci pozbawieni są nauki przez doświadczenie.

Głównie dlatego, że kształcenie to opierało się na doświadczeniach przeprowadzanych na żywych zwierzętach, którym przeciwstawiają się etycy i obrońcy praw zwierząt. Z drugiej strony utrzymanie laboratoriów zwierzęcych jest dość kosztowne - tłumaczy nam dr Właszczuk.

Jak zaznacza, praktyczne opanowanie umiejętności jest niezbędne do profesjonalnego wykonywania zawodów związanych z medycyną czy biologią: - Dzięki projektowi interaktywnych doświadczeń, studenci będą mogli w wirtualnym świecie obserwować, w jaki sposób przygotowuje się zwierzęta do doświadczeń, od znieczulenia poprzez odsłonięcie lub izolację danej struktury, aż po podłączenie do specjalistycznej aparatury.

Zestaw

przygotowany przez firmę i3D Science obejmuje badania układu nerwowego, mięśniowego, sercowo-naczyniowego, jak również obserwacje reakcji organizmu na podawanie wielu różnych substancji. Na przykład wykonując wirtualne eksperymenty na sercu, studenci mogą dostrzec wpływ temperatury, adrenaliny, acetylocholiny, jonów potasu i wapnia, stymulacji nerwu błędnego, jak i obciążenia wstępnego i następczego na pracę serca itp.

Wykorzystana w aplikacjach nowoczesna technologia wirtualnej rzeczywistości umożliwia studentom samodzielnie wykonanie eksperymentu na trójwymiarowej żabie, szczurze lub króliku. Ponadto dzięki zastosowaniu specjalnych okularów mamy wrażenie głębi obrazu i realności wykonywanych czynności.

Wirtualne zabiegi

mogą być w każdej chwili przerywane, w celu omówienia ich dotychczasowego stanu oraz ewentualnych błędów. Student może wielokrotnie powtarzać dane ćwiczenie, aż do momentu osiągnięcia perfekcji w jego wykonywaniu.

Kapituła francuskiego konkursu Laval Virtual Awards przyznaje nagrody za najlepsze, światowe rozwiązania z obszaru wirtualnej rzeczywistości i technologii konwergencyjnych.

i3D Science jako jedyna polska firma została wyróżniona w tym konkursie.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum