Granice ryzyka w szpitalnych inwestycjach

Autor: RR • • 25 maja 2011 08:22

Konsorcjum Inter Health Canada Limited zamierza wyłożyć w ramach partnerstwa publiczno- prywatnego 138 mln zł na budowę i wyposażenie nowego szpitala w Żywcu. Partnerem przedsięwzięcia jest powiat żywiecki. Ryzykownego, bo nie ma pewności, że szpital dostanie kontrakt...

- Brak kontraktu byłby katastrofą dla obu stron - Andrzej Kalata, wicestarosta żywiecki odpowiedzialny za ochronę zdrowia, który przed podpisaniem ostatecznej umowy musi przeanalizować kilka tysięcy stron dokumentów nadesłanych przez Kanadyjczyków, nie dopuszcza czarnych myśli.

To, co mógł przewidzieć, to ogólne założenia ryzykownej misji. Po pierwsze: trzeba budować lecznicę, bo stary Szpital Powiatowy ma ponad sto lat i remont byłby nieopłacalny. Po drugie: powiat liczy 150 tys. mieszkańców (z turystami - 200 tys.), którzy muszą się gdzieś leczyć. Po trzecie: najbliższe szpitale w Bielsku-Białej i Suchej Beskidzkiej nie byłyby w stanie ich przejąć.

Kluczowe znaczenie ma jednak kontrakt z NFZ. I tu się zaczynają schody. - Sugerując, że dany zakres świadczeń zostanie zakontraktowany lub nie, popełnilibyśmy przestępstwo - wyjaśnia Jacek Kopocz, rzecznik Śląskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ. - Kolejność jest taka: najpierw budowa szpitala, a następnie przystąpienie do konkursu. Wszystko na własne ryzyko.

Nie ma mowy o jakichkolwiek wskazówkach płatnika. To jest informacja handlowa.

Starostwu w Żywcu, przystępującemu do pilotażowego programu PPP w ochronie zdrowia, pozostało zatem bazowanie na bardzo ogólnych przesłankach.

Przypomnijmy, że w listopadzie 2009 r. zainteresowanie udziałem w przedsięwzięciu wyraziło dziewięć firm. Ostatecznie 31 marca 2011 r. ofertę złożyło jedynie kanadyjskie konsorcjum. Dla pozostałych ryzyko było za duże.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum