Gowin ostrzega przed siecią szpitali

Autor: OPR. MAK, PAP • • 09 kwietnia 2017 14:29

Kwota ryczałtu, którą otrzymają na swoje funkcjonowanie szpitale w sieci, powinna być podzielona i uzależniona od liczby pacjentów - uważa wicepremier JAROSŁAW GOWIN.

Pytany 24 lutego w radiowej Jedynce o projekt o sieci szpitali, wyraził nadzieję, że na etapie prac parlamentarnych wyjaśnione zostaną wszelkie wątpliwości. - Jest jeszcze czas, żeby wprowadzić poprawki. Liczę, że uda się doprowadzić do dobrego kompromisu - zwrócił uwagę.

- Moje wątpliwości nie są niczym nadzwyczajnym. Te same zgłasza duża część środowiska lekarskiego. Chodzi mi o to, że te rozwiązania mogą doprowadzić nie do upadku setek szpitali, jak twierdzi opozycja, to jest zarzut kompletnie bzdurny, ale do upadku wielu dobrych prywatnych szpitali - podkreślił Gowin.

Wicepremier dopytywany o ryczałtowy system wsparcia szpitali, powiedział: - Wydaje mi się, że trzeba byłoby bardziej zróżnicować, podzielić kwotę, która będzie płynęła do szpitali, na część ryczał tową i drugą część, którą otrzymują w zależności od tego, iloma pacjentami się opiekują.

Według Gowina reformując służbę zdrowia, warto wziąć przykład z Macedonii. - W rankingach satysfakcji ze służby zdrowia nastąpiła tam skokowa poprawa. Co się tam stało? Czy wybudowano setki nowych szpitali, zwiększono nakłady na służbę zdrowia ? Nie. Na to biedna Macedonia nie miała pieniędzy. Zrobiła prostą rzecz - zinformatyzowała służbę zdrowia i natychmiast pojawiła się, bardzo odczuwalna dla pacjentów, poprawa - zaznaczył.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum