Godzina zero przesunięta

Autor: Sabina Augustynowicz • • 17 września 2009 14:20

ZOZ-y muszą spełniać wymogi techniczne do końca 2015 roku

Godzina zero przesunięta
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Związkowi Powiatów Polskich udało się wynegocjować z Ministerstwem Zdrowia przesunięcie terminu wdrożenia wymogów przewidzianych w projekcie rozporządzenia o kryteriach sanitarnych i fachowych, jakie muszą spełniać ZOZ-y. Wymaganiom tym trzeba będzie sprostać do końca 2015 roku. Wcześniej resort dawał na to czas do końca 2012 r.
Przypomnijmy, że ZPP postulował ustanowienie "godziny zero" w 2022 roku. Ministerstwo jednak nie przystało na aż tak odległe odroczenie, twierdząc, że wymogi w projekcie rozporządzenia zostały bardzo złagodzone i nie są już tak restrykcyjne, jak we wcześniejszych przepisach.

Ocenią pacjenci

W nowym projekcie nie ma m.in. wymogu opisywania w bardzo szczegółowy sposób wszystkich niezbędnych zmian budowlanych, jakie powinny przeprowadzić poszczególne rodzaje placówek ochrony zdrowia. Usunięto zapisy określające sposób wyliczania liczby urządzeń sanitarnych i konieczność zapewnienia pomieszczeń pomocniczych. Złagodzono wymagania wobec bloków operacyjnych, m.in. poprzez wykreślenie zaleceń dotyczących powierzchni minimalnej.
Jak twierdzi Piotr Warczyński, dyrektor departamentu organizacji ochrony zdrowia w Ministerstwie Zdrowia, funkcjonalność istniejących budynków szpitalnych oraz nowych obiektów i pomieszczeń będą oceniać jedynie pacjenci.
Przygotowanie nowego projektu rozporządzenia z łagodniejszymi kryteriami było koniecznością. Jak ocenia sam resort zdrowia, nawet 61% SPZOZ-ów, z powodów finansowych, nie byłoby w stanie dostosować swoich lokali i budynków do przepisowych wymogów. Spełnienie dotychczasowych kryteriów przez szpitale i przychodnie kosztowałoby nawet 14 mld zł. Co dziesiąty budynek szpitalny jest pod ochroną konserwatora zabytków, a 40% szpitali potrzebuje pilnych remontów i zakupu nowego sprzętu medycznego.
Resort zdrowia, łagodząc wymogi, nie od razu zdecydował się na zmianę daty, do której wszystkie ZOZ-y będę musiały spełnić nowe warunki - miały to zrobić do końca 2012 roku. 11 sierpnia, pod wpływem nacisków ze strony jednostek samorządu terytorialnego, ten termin został przesunięty o kolejne trzy lata. Czy takie odroczenie wystarczy?
Dostosowanie do obowiązujących wymagań tylko w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Kielcach ma kosztować minimum 80 mln zł. Andrzej Domański, wicedyrektor szpitala, przyznaje, że na razie placówka jest na etapie przygotowywania dokumentacji technicznej, na którą dostała 600 tys. zł z Urzędu Marszałkowskiego.

Wciąż brakuje pieniędzy

Kielecka lecznica nie ma obecnie zapewnionych pieniędzy na realizację inwestycji, m.in.: na poprawę jakości instalacji elektrycznej, kanalizacji deszczowej, roboty wodociągowe oraz liczne prace budowlane. Podobnie jest w Szpitalu Powiatowym w Busku-Zdroju. Dyrektor placówki Ryszard Skrzypek uważa, że placówka nie ma szans na realizację wszystkich inwestycji w terminie.
Szpital im. Rydygiera w Krakowie szacuje, że na dostosowanie placówki do wymogów zawartych w projekcie rozporządzenia szpital musiałby wydać ok. 19 mln zł. Witold Ponikło, wicedyrektor szpitala, uważa, iż taka kwota jest nie do zdobycia w ciągu kilku lat. Ponikło zaznacza, że niektóre zapisy projektu podniosą koszty, chociaż nie mają uzasadnienia medycznego. Jako przykład podaje zapis mówiący, iż taką samą powierzchnię muszą mieć sale operacyjne kardiologiczne, ortopedyczne i okulistyczne.
- Szkoda, że data wdrożenia wymogów nie została realnie określona już w projekcie rozporządzenia - powiedział portalowi rynekzdrowia.pl Rudolf Borusiewicz, sekretarz generalny Związku Powiatów Polskich. - Pozwoliłoby to na rozłożenie w czasie wydatków na dostosowanie placówek medycznych do wymogów unijnych.
Starosta szczeciniecki i członek zarządu Związku Powiatów Polskich Krzysztof Lis zapewnia, że samorządom zależy na odpowiednim poziomie szpitali, ale same powiaty, jako organy założycielskie ZOZ-ów, takich inwestycji nie udźwigną, a do tej pory zrobiły i tak wiele.

Konieczne finansowe montaże

- Policzyliśmy, że w ramach regionalnych programów operacyjnych powiaty i miasta na prawach powiatu w ciągu ostatnich 10 lat przeznaczyły na wsparcie ZOZ-ów ponad 3 mld zł - przypomina Krzysztof Lis. W jego opinii tylko dobry montaż finansowy, z udziałem rządu, samorządu wojewódzkiego i powiatowego - może zagwarantować wdrożenie w placówkach medycznych niezbędnych rozwiązań technicznych i sanitarnych.
- Niezależnie od przyjętego terminu ich wdrożenia - 2012 r., 2015 czy 2022 r. - bez dostrzeżenia wagi problemu przez samorządy wojewódzkie oraz zaplanowania rezerwy w budżecie państwa na ten cel nie uda się na taką skalę standardów wdrożyć - podkreśla starosta Lis.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum