Gdy rośnie podaż, spadają ceny

Autor: RZ • • 22 listopada 2012 11:09

Projekt zarządzenia, zakładającego obniżenie wycen rozruszników serca, został już opublikowany na stronach NFZ. Ceny tych urządzeń spadają także w innych krajach. Nie oznacza to jednak, że chcemy na czymś oszczędzić. Przecież te pieniądze pozostaną w systemie i będą przeznaczone także na kardiologię.

Gdy rośnie podaż, spadają ceny

Marcin Pakulski, zastępca prezesa NFZ ds. medycznych

Zadaniem Funduszu jest celowe, skuteczne i adekwatne do potrzeb epidemiologicznych wydawanie publicznych pieniędzy. Jeśli więc z przyczyn oczywistych należy obniżyć rentowność pewnej procedury - ale jej opłacalność i tak pozostanie na niezłym poziomie - to powinniśmy to zrobić. Dzięki temu możemy sfinansować wiele innych procedur i poprawić dostęp do różnego rodzaju świadczeń, np. w tejże kardiologii.

Analiza wycen procedur będzie zresztą dotyczyła nie tylko kardiologii, ale praktycznie wszystkich dziedzin.

Będziemy dokładnie przyglądać się kosztom procedur w ramach systemu jednorodnych grup pacjentów (JGP).

Tak dzieje się w innych krajach, m.in. Niemczech, Wielkiej Brytanii. Jeśli znacznie wzrasta podaż określonych procedur, to zarazem spadają ich koszty i ceny, a także poziom finansowania przez płatnika.

Nie chcemy zmarnować ewidentnych, znaczących osiągnięć, m.in. polskiej kardiologii interwencyjnej. Musimy jednak znaleźć mechanizmy, które pozwolą skutecznie ograniczyć wzrost wydatków na określone procedury kardiologiczne, następujący kosztem innych rodzajów świadczeń w kardiologii.

Planujemy przeznaczenie większych środków na poprawienie dostępu do poradni kardiologicznych oraz leczenia ambulatoryjnego. Liczymy w tej materii na współpracę z nadzorem specjalistycznym oraz towarzystwami naukowymi.

Wierzę, że wspólnie wypracujemy standardy, m.in. dotyczące precyzowania wskazań do przeprowadzania konkretnych procedur.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum