Gdy lecznicza spółka bankrutuje, pacjent zostaje z niczym

Autor: RZ • • 26 września 2013 11:10

Jolanta Budzowska , radca prawny z krakowskiej kancelarii Budzowska Fiutowski i Partnerzy

Gdy lecznicza spółka bankrutuje, pacjent zostaje z niczym
Wyegzekwowanie odszkodowania od szpitalnej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, która ogłosiła upadłość, jest praktycznie niemożliwe. Warto w tym kontekście pamiętać, że przekształcenia szpitali w spółki prawa handlowego niosą ze sobą sporo zagrożeń dla pacjentów, którzy ponieśli uszczerbek na zdrowiu z powodu błędów medycznych.

 

Pacjenci nie zdają sobie sprawy, że w przypadku bankructwa prywatnego podmiotu leczniczego zostaną bez środków do życia. Prowadzimy taką sprawę w Krakowie. Po upadłości kliniki staramy się wyegzekwować od Narodowego Funduszu Zdrowia - zasądzoną wcześniej wyrokiem od tej placówki medycznej - rentę dla dziecka, bo to Fundusz, naszym zdaniem, doprowadził do upadłości lecznicy.

To jednak wyjątek - w praktyce odszkodowanie od szpitalnej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, która ogłosiła upadłość, jest niemożliwe do wyegzekwowania.

Pytałam przedstawicieli Ministerstwa Zdrowia, czy dostrzegają ten problem. Odpowiedziano mi, że zamierzonym działaniem ustawodawcy było, aby nierentowne szpitale mogły upadać. Ale trzeba wiedzieć, że w razie upadłości wszyscy wierzyciele ustawiają się w kolejce, w której jest ZUS, urzędy skarbowe, pracownicy itd.

Jedynie poszkodowani pacjenci, którzy mają przyznane renty, są uprzywilejowani. Jednak i oni muszą brać pod uwagę, że stają w kolejce po grosze, które zostaną do podziału w postępowaniu upadłościowym.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum