Ekspansja nowych technologii

Autor: Jacek Janik • • 25 marca 2014 13:07

Na 25. Międzynarodowych Targach Sprzętu i Wyposażenia Medycznego Salmed 2014 w Poznaniu (Poznań, 10-12 lutego 2014 r.) prezentowało się 300 wystawców z 22 krajów z całego świata, którzy przedstawili niemal sto nowości produktowych.

Co warte odnotowania wśród wystawców, obok takich światowych potęg producenckich w branży medycznej, jak chociażby Philips, Agfa czy Samsung, coraz więcej jest polskich firm - i to nie tylko przedstawicieli uznanych zagranicznych marek - ale przede wszystkim rodzimych producentów sprzętu, wyposażenia oraz oprogramowania służącego medycynie.

- Cechą wyróżniającą Salmed spośród innych targów tego typu jest ich szeroki zakres tematyczny. Można zobaczyć na nich zarówno najnowocześniejsze osiągnięcia myśli inżynierskiej w aparaturze oraz sprzęcie medycznym, jak i nowe trendy zarówno we wzornictwie, a także ergonomii wyposażenia. Jest również sprzęt laboratoryjny, terapeutyczny, rehabilitacyjny. Salmed dzisiaj to jednak nie tylko tradycyjne targi. To także ponad 20 paneli dyskusyjnych i konferencji - mówi Rynkowi Zdrowia Monika Wietrzyńska, dyrektor targów Salmed.

Wyzwania dla architektów i wykonawców

Jak przyznaje dyrektor Wietrzyńska, organizatorzy byli zaskoczeni zainteresowaniem, które wzbudziła pierwsza polska edycja międzynarodowego kongresu Hospital Build & Infrastructure Poland 2014, której inicjatorem i realizatorem, wraz z partnerami, była firma ALVO Medical. Do tej pory tego rodzaju wydarzenia były znane jedynie w Europie Zachodniej, Dalekim Wschodzie czy w Indiach.

- Jesteśmy bardzo pozytywnie zaskoczeni odbiorem tego wydarzenia, zarówno ze strony architektów zajmujących się zawodowo problematyką medyczną, których ponad czterdziestu wzięło udział w kongresie, ale także wykonawców projektów, dyrektorów szpitali oraz personelu, który później w tych nowo zaprojektowanych i zrealizowanych przestrzeniach medycznych ma pracować - dodaje Monika Wietrzyńska.

Jak podkreśla Alina Kubiak, marketing manager w firmie ALVO, która od czterech lat jest partnerem w organizacji Hospital Build & Infrastructure na świecie, w Poznaniu zainteresowanie tym wydarzeniem przerosło wszelkie oczekiwania. Tematami kongresu była budowa i architektura szpitali oraz nowoczesne zarządzanie placówkami medycznymi, a wspólnym mianownikiem - ich funkcjonalność. Wykładowcami byli polscy i europejscy architekci, dostawcy technologii medycznych, obok ALVO Medical także Dräger Polska, Tarkett. Swoimi doświadczeniami w nowoczesnym zarządzaniu szpitalem podzielili się praktycy - lekarze i dyrektorzy szpitali.

- Kongres jest efektem naszych wcześniejszych doświadczeń, także spotkań z architektami, które organizujemy od kilku lat. Wielokrotnie zwiedzaliśmy z nimi różne szpitale na świecie, organizowaliśmy seminaria szkoleniowe, na których zazwyczaj trwały bardzo ciekawe dyskusje do późna w nocy. Uznaliśmy, że także w Polsce jest potrzeba zorganizowania takiego kongresu i nie pomyliliśmy się - mówi Alina Kubiak.

Znacznie więcej niż drukarka

Wśród zwiedzających targi ogromne zainteresowanie wzbudzały stoiska wystawowe prezentujące osiągnięcia z zakresu nowoczesnych technologii. Przed skromnym powierzchniowo stoiskiem firmy 3DLab z zaawansowaną drukarką 3D serii ProJetx60 Series oraz gablotami zawierającymi m.in. wydrukowane przestrzenne modele układu kostnego, ustawiały się kolejki.

- Coraz śmielej nowe technologie w postaci drukarek 3D wchodzą do placówek medycznych. Na razie najczęściej wykorzystywane są w protetyce czy ortopedii, gdzie na podstawie zeskanowanego pliku można odtworzyć 1:1 rzeczywiste modele - przykład miednicy czy szczęki. Obraz oglądany na monitorze, choć dokładny, nie odzwierciedla wszystkich niuansów. Taki model w postaci skanu można wziąć do ręki i nie tylko zobaczyć, ale także dotknąć jego najdrobniejszych szczegółów - tłumaczy Mikołaj Maksym z firmy 3DLab.

Jak przekonuje, drukarki 3D będą w najbliższych latach bardzo szybko zdobywać szerokie uznanie wśród lekarzy. Już dzisiaj funkcjonuje ich kilkadziesiąt w różnych placówkach. A będą coraz popularniejsze, tym bardziej że wbrew pozorom, nie jest to technologia aż tak kosztowna. Co prawda te najbardziej zaawansowane drukarki kosztują 80 tys. złotych i więcej, ale są już takie, w pełni funkcjonalne, za które trzeba zapłacić kilkanaście tysięcy.

Dokumentacja tworzona głosem

Obok zaawansowanych technologii ucyfrowienia szpitali, firm zapewniających kompleksową obsługę dla szpitali na targach prezentowały się także mniejsze, rodzime firmy wypełniające luki w systemach cyfrowych, na przykład w bezpośrednim wykorzystaniu technologii rozpoznawania mowy w tworzeniu dokumentacji medycznej głosem.

- Prezentowany przez nas system umożliwia sporządzenie przez lekarza dokumentacji medycznej pacjenta, ograniczając jednocześnie jego zaangażowanie w cały proces i skracając czas w jej tworzeniu do 70%. System eliminuje praktycznie konieczność pisania dokumentacji ręcznie - mówi Piotr Radliński, prezes firm SmartMobile oraz Unikkon Integral.

Nagrodą Acanthus Aureus tegorocznych targów uhonorowana została firma BardoMed. Na jej stoisku profesjonalnie zaprezentowano sprzęt rehabilitacyjny, do fizykoterapii, laseroterapii, elektroterapii i ultradźwięków oraz kinezyterapii.

- Mamy przyjemność między innymi prezentować na targach szwajcarską firmę EMS, producenta najwyższej jakości aparatów do fali uderzeniowej. Odczucia pacjentów i efekty terapii po zabiegach tymi aparatami są znakomite. BardoMed jest także wyłącznym dystrybutorem Enraf Nonius w Polsce, światowego lidera w zakresie sprzętu stosowanego w fizjoterapii i rehabilitacji, który oferuje najwyższej jakości urządzenia wykorzystujące najnowocześniejszą technologię - mówi Rynkowi Zdrowia Jan Mańko, kierownik sprzedaży regionalnej firmy BardoMed.

Wśród zaprezentowanych nowości znalazły się: Endomed 482 - aparat do elektroterapii charakteryzujący się wygodą stosowania i obszerną biblioteką protokołów leczniczych popartych badaniami naukowymi; Sonopuls 692 S - urządzenie do elektroterapii, terapii ultradźwiękowej i terapii skojarzonej oraz Sonopuls 490 - urządzenie do terapii ultradźwiękowej, posiadające dwa w pełni niezależne kanały terapii oraz wysokiej jakości ergonomiczne wodoodporne głowice ultradźwiękowe.

Tęczowe łóżeczko

Duże uznanie wśród zwiedzających targi Salmed wzbudziło stoisko firmy Formed, z prezentującym się niezwykle atrakcyjnie tęczowym łóżeczkiem Sparrow dla dzieci, wyglądającym wręcz bajkowo. Trudno się temu dziwić, bowiem autorem projektu graficznego łóżeczka jest dziecko - Borys Pawłowicz, który stworzył swój projekt przebywając na leczeniu w Warszawskim Szpitalu dla Dzieci. Borys wygrał ogłoszony przez Formed konkurs na taki właśnie projekt.

- Odwiedzający nas dziwią się, że szpital może być przyjemny i kolorowy. To wzbudza ogromne emocje. Nasz konkurs dla dzieci przebywających w szpitalach cieszył się ogromnym zainteresowaniem. To był strzał w dziesiątkę, aby zapytać, jak sobie wyobrażają najlepsze szpitalne łóżeczko. Przysłano nam ponad 300 prac i trzeba przyznać, że w niektórych z nich dzieci wpadały na genialne pomysły oraz rozwiązania, które wykorzystaliśmy - mówi Rafał Niegel, dyrektor logistyki w Formedzie.

Firma ta zaproponowała także potencjalnym inwestorom kompleksową usługę w systemie - zaprojektuj, wybuduj, wyposaż.

- Mamy doświadczenie w realizacji wielu kompleksowych projektów inwestycyjnych. Wyposażenie to ostatni etap inwestycji i wówczas często, kiedy projekt realizują konsorcja, okazuje się, że pojawiają się problemy, których nie da się już rozwiązać na ostatnim etapie. Wówczas ujawniają się na przykład błędy budowlane, brak podłączeń, odpowiednich instalacji czy chociażby brak wzmocnień stropu. To wiąże się z różnymi problemami proceduralnymi i kosztami, nie mówiąc o wydłużającym się czasie realizacji inwestycji. Kompleksowość - mówiąc w skrócie - to oszczędność czasu, pieniędzy i profesjonalizm prowadzenia inwestycji - tłumaczy dyrektor Niegel.

- Stąd pomysł na nasz program "Plus Dla Ciebie", aby mieć pieczę nad wszystkim od samego początku. Są firmy zajmujące się kompleksowym wyposażeniem, i my też to robiliśmy, ale w tym programie bierzemy odpowiedzialność za wszystko - od początku do końca - aby efekt finalny był zgodny z oczekiwaniami inwestora - dodaje Niegel.

Wygoda i funkcjonalność

Wśród zwiedzających targi zainteresowaniem cieszyło się też m.in. stoisko firmy Stolter, na którym znalazło się wiele nowoczesnych, funkcjonalnych, a zarazem imponujących estetycznym wzornictwem łóżek o różnym przeznaczeniu - od sal szpitalnych po oddziały opieki długoterminowej, a także znakomicie sprawdzające się w opiece nad pacjentem w warunkach domowych.

W centralnym punkcie znalazło się podwójne łóżko Comfort Bed, posiadające dwa segmenty, sterowane w swoich licznych funkcjach dwoma niezależnymi pilotami.

- To prototyp, który prezentujemy na targach, aby sprawdzić, jakie jest zainteresowanie rynku tego typu łóżkiem. Przerosło one nasze oczekiwania - stwierdza Wojciech Banasiak, specjalista ds. marketingu firmy Stolter.

Na stoisku tego wystawcy uwagę zwiedzających zwracały także estetyczne łóżka do opieki długoterminowej, wykończone litym drewnem, zaopatrzone, obok wielu zaawansowanych funkcji, także w system "Out of Bed", alarmującym o tym, że pacjent zbyt długo przebywa poza łóżkiem. Zainteresowanie wzbudzały także łóżka typu Vertica, z funkcją pionowania pacjenta.

Jakość oraz funkcjonalność łóżek Stoltera zostały docenione przez Fundację Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy, która w przetargu wybrała tę firmę spośród wielu konkurentów na dostawę 650 łóżek dla oddziałów geriatrycznych w ramach ubiegłorocznej edycji zbiórki WOŚP, która grała wówczas po raz pierwszy dla ludzi starszych.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum