Egzotyczny sojusz opozycji

Autor: MAK • • 09 września 2008 12:02

Będzie kampania o "zagrożeniu prywatyzacją". Balicki i Dorn ramię w ramię...

Działacze Socjaldemokracji Polskiej (SdPl) przeprowadzą jesienią kampanię informacyjną na temat zagrożeń, jakie - ich zdaniem - związane są z prywatyzacją ochrony zdrowia. Były minister zdrowia, poseł Marek Balicki, uważa, że taka jest bardzo szkodliwa dla systemu opieki zdrowotnej, natomiast może być bardzo korzystna dla niektórych inwestorów.
Dlatego we wrześniu SdPl rozpocznie debatę i serię otwartych spotkań z mieszkańcami miast w całej Polsce na temat zagrożeń związanych z prywatyzacją szpitali.
- I będziemy robić wszystko, żeby nie dopuścić do tego niebezpiecznego i nieodwracalnego ruchu. Wiemy, że PO patrzy na sondaże i jeśli uzna, że większość obywateli jest przeciw, to może przyjdzie jakaś refleksja - mówił Balicki.
Jego zdaniem prywatyzacja prowadzić może m.in. do selekcji ryzyka, tzn. sytuacji, w której prywatne szpitale nie będą chciały leczyć osób ciężej chorych, bo one więcej kosztują.
Marek Balicki poinformował też, że wspólnie z posłem Ludwikiem Dornem (klub PiS) przygotowują propozycję kompromisową wobec projektu rządowego.
- Chcemy, aby w spółkach, w które przekształcane będą szpitale, zachowane było co najmniej 75% udziałów podmiotów publicznych i żeby nie było przymusowych przekształceń. Poprawki będą zgłoszone w trakcie drugiego czytania projektu ustawy w Sejmie - dodał Balicki.
Według rządowego projektu, ZOZ-y mają zostać zobligowane do przekształceń, a samorządy otrzymają 100% ich kapitału zakładowego, którym będą mogły dysponować.
Minister zdrowia Ewa Kopacz zapowiedziała, że szpitale będą miały rok na przekształcenie.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum