Edukacja nie zna granic

Autor: BE, WOK • • 16 grudnia 2009 15:10

Wideotransmisje z zabiegów, konferencji i szkoleń

Edukacja nie zna granic

Bez wątpienia jednym z aspektów szeroko pojętej telemedycyny są wideotransmisje z różnego rodzaju zabiegów i operacji, a także konferencji oraz szkoleń dla lekarzy.
W poprzednim wydaniu Rynku Zdrowia informowaliśmy o październikowej wideotransmisji przy użyciu polskiego robota kardiochirurgicznego.

Nasz Robin w akcji

Przypomnijmy, że demonstracyjny zabieg na świńskim sercu - wykonany w Zabrzu za pomocą robota Robin Heart - mogli zobaczyć na żywo uczestnicy konferencji chirurgicznej w Cáceres (Hiszpania). Pokaz odbył się podczas 2nd Medical Engineering Meeting in Minimally Invasive Surgery (MEMeet, 23-24 października) - informował w komunikacie prasowym operator telekomunikacyjny Exatel, który zapewnił transmisję wideo z Instytutu Protez Serca w Zabrzu.
Robot Robin Heart opracowany został przez Fundację Rozwoju Kardiochirurgii (FRK). Transmisja była pierwszym tego typu projektem, służącym wymianie doświadczeń pomiędzy instytutami badawczymi w Europie w zakresie robotyki i mechatronicznych narzędzi chirurgicznych, a także metod szkolenia chirurgów poprzez demonstrację przygotowanych modeli i prototypów robotów.
Duże doświadczenie w zakresie wideotransmisji ma Wojskowy Instytut Medyczny w Warszawie - o czym z kolei szeroko pisaliśmy w ubiegłym roku. W szpitalu przy Szaserów jest specjalna sala przystosowana do wideokonferencji, wyposażona w nowoczesny sprzęt do przeprowadzania połączeń z dowolnie wybranym miejscem na globie (łączność satelitarna).

Współpraca z US Army

Prace nad łącznością wideo rozpoczęły się na dobre w Instytucie w 2003 r. Spora w tym zasługa b. komendanta Instytutu, płk. prof. Eugeniusza Dziuka. WIM nawiązał wtedy z US Army współ-pracę nad 3-letnim projektem rozwoju telemedycyny.
- Amerykanie przekazali nam dwie stacje do wideokonferencji, przenośną i stacjonarną. Dobry przekaz jest zasadni-czą sprawą w telemedycynie - podkreślał w rozmowie z Rynkiem Zdrowia mjr mgr inż. Piotr Murawski, kierujący Sekcją Informatyki WIM.
- Przeprowadzaliśmy transmisje telemedyczne "w świat" z operacji, m.in. kardiochirurgicznych. Wykorzystujemy nasze możliwości do szkolenia medycznego. Wreszcie etapami, dostosowanymi do naszych potrzeb, rozbudowujemy specjalistyczną infrastrukturę. Gdyby zaszła taka potrzeba, to za pośrednictwem mostu audio-wideo możemy prowadzić profesorskie konsultacje dla potrzeb naszych żołnierzy w Iraku - dodał major Murawski.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum