Edukacja czy amputacja?

Autor: Anna Kaczmarek • • 26 września 2013 11:38

Cukrzyca zarówno typu 1, jak i typu 2 to schorzenie przewlekłe, które zmienia diametralnie życie chorego. Jednak, co specyficzne, nawet najlepsze leczenie farmakologiczne na niewiele się zda, jeśli pacjent nie będzie wiedział, jak radzić sobie z cukrzycą na co dzień. Dlatego w tej chorobie bardzo ważna jest edukacja.

Edukacja czy amputacja?

Żadne broszury ani książki nie są w stanie wyedukować diabetyka, do tego potrzebni są dobrze przygotowani edukatorzy. W Polsce zarówno lekarz podstawowej opieki zdrowotnej, jak i diabetolog nie mają czasu ani możliwości, żeby gruntownie nauczyć swojego pacjenta, jak dobrze żyć z cukrzycą, to rola dobrze wyszkolonej pielęgniarki. Jednak pielęgniarek diabetologicznych brakuje w Polsce i dlatego edukacja kuleje, a trzeba pamiętać, że na cukrzycę zapada coraz więcej Polaków.

Brakuje pielęgniarek

- To wy jesteście najważniejszym ogniwem w leczeniu pacjenta - mówił prof. Leszek Czupryniak, prezes Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego, do pielęgniarek podczas VIII Konferencji Polskiej Federacji Edukacji w Diabetologii "Powikłania i cukrzyca - luksus posiadania wyobraźni".

Jego zdaniem, w Polsce brakuje pielęgniarek diabetologicznych: - Mamy za mało diabetologów, powinno ich być dwa razy więcej.

Mamy też za mało pielęgniarek diabetologicznych, ich potrzeba kilkadziesiąt razy więcej niż jest. Trzeba pamiętać, że chorych na cukrzycę będzie coraz więcej.

Według profesora, system opieki diabetologicznej wymaga zmian, a jedną z nich powinien być nacisk na edukację diabetologiczną.

Jest ona, zdaniem wielu specjalistów, marginalizowana w Polsce. Rzeczywistość poradni POZ-u czy diabetologicznych to niewystarczająca liczba wyszkolonych pielęgniarek i brak czasu na edukację pacjenta. W Polsce edukacja diabetologiczna nie jest odrębnie finansowana. Finansuje się jedynie procedury lekarskie, w których zawarta jest edukacja.

Inne kraje, jak choćby Wielka Brytania, dostrzegły już dawno, jak ważną rolę w procesie leczenia diabetyka odgrywa dobrze wyszkolona pielęgniarka.

Tam diabetyk odwiedza lekarza rzadko, bo sposób leczenia i dietę konsultuje z pielęgniarką specjalizującą się w diabetologii.

Uczyć na początku

Nacisk na edukację pacjentów jest tym bardziej ważny, że - jak zauważył prof. Czupryniak - zmieniło się podejście do leczenia cukrzycy.

W 2008 r. ukazały się wyniki badań klinicznych, w których stwierdzono, że intensywne leczenie, wyrównywanie poziomu cukru we krwi pacjenta, który już przeszedł zawał, udar, amputację, nie przynosi dobrych efektów, a wręcz stwierdzono, że część z tych chorych umierała wcześniej przy intensywnym leczeniu - mówił prof. Czupryniak.

- Okazało się, że intensywnie obniżać cukier należy u osób, które dopiero zachorowały i nie mają jeszcze uszkodzonego układu krążenia - wtedy bowiem można skutecznie zapobiec rozwojowi powikłań - dodał.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum