Dymisja i szybkie powołanie

Autor: MZ, PAP, RZ • • 03 stycznia 2013 11:08

W związku z nieprawidłowościami związanymi z realizacją projektu "e-RZOZ Platforma udostępniania on-line przedsiębiorcom usług rejestru zakładów opieki zdrowotnej", 22 listopada br. minister Bartosz Arłukowicz odwołał ze stanowiska dyrektora Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia Leszka Sikorskiego - poinformował resort zdrowia.

Dymisja i szybkie powołanie

Odwołane zostały również trzy inne osoby, zatrudnione w CSIOZ na stanowiskach kierowniczych. Na stanowisko dyrektora Centrum został powołany Marcin Kędzierski, dotychczasowy zastępca dyrektora departamentu organizacji ochrony zdrowia w Ministerstwie Zdrowia.

Jak nieoficjalnie dowiedziała się Polska Agencja Prasowa ze źródeł zbliżonych do resortu zdrowia, chodzi o wyniki prowadzonej przez resort zdrowia kontroli w CSIOZ.

Urzędnicy Centrum mieli ukrywać stan faktyczny prowadzonych prac i opóźnień przy uruchomieniu systemów informacyjnych.

Gromadzenie wątpliwości

Po ogłoszeniu decyzji personalnych przez resort, Jakub Fiałek z CSIOZ powiedział PAP, że nie ma informacji o powodach odwołań w Centrum. Dodał, że nie dysponuje też informacjami dotyczącymi kontroli MZ w Centrum, ponieważ jeszcze się ona nie zakończyła i nie ma sformułowanych konkretnych wniosków pokontrolnych.

Przypomnijmy, że na początku tego roku NIK przedstawiła raport w sprawie prac CSIOZ, w którym wskazano na uchybienia dotyczące realizacji projektów, m.in. nieprawidłowości w stosowaniu procedury zamówień publicznych oraz brak koordynacji i formalnej współpracy pomiędzy CSIOZ i NFZ.

Wtedy Andrzej Strug, dyrektor departamentu informatyki NFZ, przyznał w rozmowie z Rynkiem Zdrowia, że już w 2010 r. współpraca Funduszu z CSIOZ znacznie się rozluźniła. Dodał, że projekt CSIOZ nie funkcjonuje tak, jak wyobrażano to sobie w Funduszu. Prezes NFZ zdecydował zatem, aby nie poświęcać mu zbyt dużo czasu, ponieważ płatnik ma swoje obowiązki, a udział w projekcie CSIOZ nie pomaga mu w ich realizacji.

Chodziło o prace nad jednym z głównych projektów prowadzonych przez CSIOZ, czyli elektroniczną platformę gromadzenia, analizy i udostępniania zasobów cyfrowych o zdarzeniach medycznych, który ma się zakończyć we wrześniu 2014 r. Platforma ma umożliwić placówkom ochrony zdrowia oraz pacjentom m.in. dostęp do wybranych danych medycznych, w tym historii choroby, oraz umożliwić im zapisy na wizyty lekarskie.

Budżet programu wynosi ponad 712 mln zł. Także prezes Urzędu Zamówień Publicznych zgłosił poważne zastrzeżenia do największego postępowania przetargowego w ramach tego projektu. W maju br.

Krajowa Izba Odwoławcza stwierdziła, że w przetargu na stworzenie tzw. platformy e-Zdrowie działania oferentów nie były sprzeczne z prawem i dobrymi obyczajami.

Jako działania naprawcze Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji, które nadzoruje realizację projektów, wskazało w specjalnym raporcie m.in. ustanowienie przez ministra zdrowia wzmożonego nadzoru nad zamówieniami publicznymi realizowanymi przez CSIOZ oraz stały monitoring realizacji projektu ze strony resortu zdrowia, MAC oraz Ministerstwa Rozwoju Regionalnego poprzez m.in. miesięczne zestawienia postępów.

CSIOZ miało też przygotować plan naprawczy, aby usunąć uchybienia wskazane przez NIK, gwarantując jednocześnie terminową realizację projektu.

Platforma udostępniania on-line przedsiębiorcom usług i zasobów cyfrowych rejestrów medycznych to drugi, mniejszy projekt realizowany przez CSIOZ. Termin zakończenia to grudzień 2012 r., a koszt - ponad 53 mln zł.

Proces nie jest zagrożony?

Jeszcze w czerwcu br. ówczesny rzecznik prasowy Ministerstwa Zdrowia Agnieszka Gołąbek, w odpowiedzi na pytania portalu rynekzdrowia.pl informowała, że proces informatyzacji ochrony zdrowia nie jest zagrożony. Resort przekonywał, że nie będzie kłopotów z finansowaniem projektów oraz że nie zgadza się z krytycznymi wobec CSIOZ tezami z raportu NIK.

Według Marcina Kędzierskiego, wszystkie projekty dotyczące informatyzacji ochrony zdrowia zostaną zrealizowane we wcześniej ustalonych terminach.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum