Duży może więcej i taniej

Autor: JJ • • 05 stycznia 2012 12:51

Jak wyliczają fachowcy, w zależności od skali przedsięwzięcia, oszczędności dla szpitali przy wspólnych zakupach sprzętu medycznego, aparatury, leków, materiałów eksploatacyjnych i usług mogą sięgnąć 25-40%.

Odważni poszukiwani

Pomysł wydaje się mieć spore szanse na powodzenie. Rolę przewodnika w skali ogólnopolskiej - lidera ds. organizacji grupy zakupowej obejmującej cały kraj - chce na siebie przyjąć Związek Pracodawców Szpitali Samorządowych Województwa Mazowieckiego.

Grupa szpitali mazowieckich, szukając oszczędności, postawiła sobie za cel doprowadzenie do konsolidacji zakupów szpitalnych. Jej efekt będzie tym większy, im większa będzie liczba członków grupy i skala zakupów.

Dlatego Wojciech Kaszyński, prezes zarządu Mazowieckiego Szpitala Wojewódzkiego w Siedlcach Sp. z o.o., oraz Jarosław Rosłon, dyrektor Międzyleskiego Szpitala Specjalistycznego w Warszawie, prezes Związku Pracodawców Szpitali Samorządu Województwa Mazowieckiego, zwrócili się do szefów lecznic z propozycją utworzenia ogólnopolskiej grupy zakupowej.

- W kraju nie testowaliśmy jeszcze takiego wspólnego przedsięwzięcia w praktyce. Ze względów prawnych postanowiliśmy od razu rozpocząć działalność w większej grupie gdyż chcemy, aby rolę operatora przejęła firma zewnętrzna, mająca już na tym polu doświadczenie - mówi portalowi rynekzdrowia.pl Wojciech Kaszyński.

Przygotowania

Jak dodaje, w Polsce są malutkie grupy zakupowe na Dolnym Śląsku, które świetnie sobie poradziły, osiągając do 40% oszczędności. Inicjatorzy pomysłu na Mazowszu chcą tworzyć grupę obejmującą kilkadziesiąt szpitali.

Zdaniem Kaszyńskiego, przygotowanie grupy od strony formalnoprawnej do działania, zarówno tej obejmującej jedynie szpitale marszałkowskie, jak i tej mającej charakter ogólnopolski, wymaga takiego samego nakładu pracy.

Oddźwięk na apel

o przyłączenie się do grupy jest ogromny. Wliczając rozmowy z organizacjami, reprezentującymi szpitalne placówki, można powiedzieć, że zainteresowanych jest blisko 300 szpitali.

- Mamy sporo zapytań, próśb o zaprezentowanie, jak w praktyce ma wyglądać idea takiej grupy zakupowej. Obecnie mamy około 40 deklaracji placówek, które chcą przystąpić do projektu. Moim marzeniem byłoby stworzenie dużej grupy zakupowej, podobnej do już działających są w Niemczech, Hiszpanii, Francji czy we Włoszech, ale jestem realistą. Oceniam, że na samym początku tych odważniejszych będzie około 50-60 - rozważa Wojciech Kaszyński.
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum