MAK | 17-09-2009 15:08

Dobrze wykorzystaj energię pierwotną

Polska agencja partnerem międzynarodowego projektu

Trwa realizacja międzynarodowego projektu Build Health. Stworzony został po to, aby modernizacja szpitali w całej Europie przebiegała sprawniej, a w obiektach maksymalnie wykorzystywano energię pierwotną oraz odnawialną.
Międzynarodowy zespół ekspertów opracował już w ramach projektu (realizowanego w latach 2008-11, m.in. ze środków unijnych) wytyczne dla wykonania modernizacji trzech szpitali. Są to: szpital dziecięcy przy Great Ormond Street w Londynie, szpital miejski w Weronie oraz szpital zakaźny w Kiszyniowie.
Rezultaty tych pokazowych projektów będą zaprezentowane i analizowane w całej Europie, także w naszym kraju. Jednym z partnerów tego przedsięwzięcia - odpowiedzialnym właśnie za upowszechnienie jego wyników -jest Narodowa Agencja Poszanowania Energii SA.
Działania w ramach projektu koncentrują się na: poprawie sprawności energetycznej systemów wentylacyjnych, lepszym wykorzystaniu światła dziennego, zarządzaniu systemami oświetleniowymi, wykorzystaniu energii słonecznej i geotermalnej do produkcji energii elektrycznej i wytwarzania ciepłej wody.