Dla kogo sanatoria

Autor: Luiza Jakubiak • • 26 września 2013 11:14

Konsultanci dziedzin medycyny, w których pacjenci wymagają rehabilitacji - m.in. w reumatologii - stawiają pod znakiem zapytania celowość finansowania ze środków publicznych lecznictwa uzdrowiskowego w obecnym kształcie. Postulują stworzenie systemu rehabilitacji sanatoryjnej ściślej powiązanego z potrzebami bieżącego leczenia pacjenta.

W ocenie ekspertów, opieka uzdrowiskowa powinna być przedłużeniem leczenia szpitalnego oraz opieki specjalistycznej i być świadczona bezpośrednio po opuszczenia szpitala lub po zabiegu. Przypominają, że chorzy, którzy naprawdę potrzebują rehabilitacji, są dziś spychani na odległe terminy przez kuracjuszy, których przypadki nie są pilne.

 

Pięć dni i już

- Często chory podczas pobytu w sanatorium "wymyka się" spod kontroli lekarza specjalisty i trafia pod opiekę lekarza sanatoryjnego, co w skrajnych przypadkach prowadzi do zrównania kąpieli w siarce z leczeniem biologicznym.

O ile w ogóle taki pacjent trafi do sanatorium. Osoby wymagające rehabilitacji, którym wystawiam skierowanie z powodu stanów zapalnych stawów lub po operacjach, nie są przyjmowane w ogóle lub czekają na wyjazd kilkanaście miesięcy - zauważa prof. Witold Tłustochowicz, konsultant krajowy w dziedzinie reumatologii.

Tymczasem rehabilitacja odbywająca się wiele miesięcy po zabiegu nie przynosi już tak dobrych efektów, a powstałe ubytki są nieodwracalne.

W ten sposób chorzy tracą szansę na powrót do zdrowia. Koszty społeczne są wówczas również odpowiednio wyższe. W ocenie profesora, system ten powinien działać zupełnie inaczej: - Po pięciu dniach od hospitalizacji chory jedzie do sanatorium. Tam kontynuuje terapię farmakologiczną rozpoczętą w szpitalu, połączoną z rehabilitacją, w tym z fizykoterapią i balneoterapią, które mogą być jedynie uzupełnieniem rehabilitacji, ale nie mogą jej zastępować.

W ocenie prof. Tłustochowicza, w obszarze reumatologii jedynie około 10% osób obecnie kierowanych do sanatoriów wymaga rehabilitacji leczniczej, pozostali powinni tam przebywać na zasadach wolnorynkowych, jako klienci komercyjni.

Standard kompleksowy

- Leczenie sanatoryjne powinno być zarezerwowane dla chorych obciążonych dodatkowymi schorzeniami oprócz ortopedycznych oraz dla osób starszych, np. po złamaniach osteoporotycznych - twierdzi prof. Paweł Małdyk, konsultant krajowy w dziedzinie ortopedii i traumatologii narządu ruchu.

Kolejną grupą są pacjenci onkologiczni.

Dla nich jednak - jak mówi nam prof. Maciej Krzakowski, konsultant krajowy w dziedzinie onkologii klinicznej - warto rozważyć tworzenie uzdrowisk o profilu onkologicznym.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum