Dla bezpieczeństwa pacjenta, lekarza i szpitala
Historia choroby pacjenta może być uzupełniona po jego wypisaniu z placówki, a szpitale muszą prowadzić okołooperacyjne karty kontrolne - to niektóre z zapisów rozporządzenia ministra zdrowia, które weszło w życie 1 września.

Możliwość uzupełniania wpisów w historii choroby pacjenta już po jego wypisaniu ze szpitala dotyczy przypadków, gdy w trakcie pobytu pacjenta w szpitalu lekarz - w celu ustalenia rozpoznania onkologicznego - zleci dodatkowe badania diagnostyczne, a ich wyniki znane są dopiero po wypisaniu pacjenta ze szpitala. W takim przypadku rozpoznanie ustalone przy wypisie nie zawsze odpowiadało ostatecznemu rozpoznaniu ustalonemu na podstawie wyniku badania diagnostycznego.
Rozporządzenie nakłada też na szpitale obowiązek prowadzenia okołooperacyjnych kart kontrolnych. Ma to ograniczyć ryzyko pomyłki związanej z wykonywaniem operacji. Jak przekonuje resort zdrowia, zakres informacji zawartych na karcie ma zapewnić szybką i precyzyjną weryfikację wykonanych czynności, co ma szczególne znaczenie, ponieważ zespół operacyjny pracuje w stresie i pod presją czasu. Karty mają zagwarantować, by przed rozpoczęciem operacji, w jej trakcie i po zakończeniu zostały wykonane wszystkie niezbędne czynności.
Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
ZOBACZ KOMENTARZE (0)