Dialogu jeszcze się uczymy

Autor: Piotr Wróbel • • 05 grudnia 2017 15:34

- Ta formuła, jak sądzę, w dużej mierze się sprawdza. Na spotkaniach są obecni przedstawiciele ministerstwa, często w randze wiceministra, przedstawiciele NFZ, AOTMiT - mówił Krzysztof Ostrowski, dodając, że dobrze się stało, iż pacjenci mogą przedstawiać swoje racje w bezpośredniej wymianie myśli z decydentami, a nie tylko drogą korespondencji.

Jako jeden z kilku przykładów skuteczności działań Zespołu podał zapisanie od marca tego roku w ustawie "przy dużej życzliwości ministerstwa" obowiązku leczenia bólu nie tylko u pacjenta w stanie terminalnym, jak było dotąd, ale również w innych przypadkach. - Przepis zobowiązuje zakład opieki zdrowotnej do monitorowania natężania bólu u pacjenta i skutecznego jego uśmierzania. O potrzebie takiej zmiany dyskutowano od 2008 roku - zaznaczył poseł.

Małgorzata Gałązka-Sobotka, dyrektor Centrum Kształcenia Podyplomowego Uczelni Łazarskiego, podkreśliła, że rola organizacji pacjenckich w systemie ochrony zdrowia zmienia się i nabiera znaczenia. Z organizacji wolontarystycznych, nastawionych na wzajemną pomoc (ten zakres nadal jest rozwijany) przekształcają się w korzystającego z własnych opinii eksperckich, merytorycznego partnera dla decydentów w dyskusji na temat tworzonego prawa.

- Głos tych organizacji wyraża bezpośrednie doświadczenia dotyczące korzystania z systemu, a one są dla regulatora istotne przy budowaniu rozwiązań, gdyż trzeba nie tylko rozpoznawać potrzeby pacjenta, ale trzeba je też rozumieć, by tworzyć system i efektywny, i przyjazny - zaznaczyła.

Jak pacjent z regulatorem

Stanisław Maćkowiak, prezes zarządu Federacji Pacjentów Polskich, uważa, że regulator dostrzegł potrzebę pytania pacjentów o zdanie i zapraszania do udziału w różnych gremiach z prawem głosu doradczego. - Na szczęście odeszliśmy już od praktyki, gdy o tym, jakie rozwiązania są dobre dla pacjentów, decydowano bez pacjentów - powiedział. Jak dodał, na forum wielu zespołów, do udziału w których zapraszana jest Federacja, krzyżują się różne interesy. W związku tym przypominanie o tym, że system ma ostatecznie służyć pacjentom, jest bardzo ważne.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum