Diagnozujący Holender

Autor: WR • • 17 listopada 2008 13:12

Trenowali na ucyfrowionych stacjach

Jak należycie odczytywać zdjęcia mammograficzne i czy mammografia pośrednia może być obecnie alternatywą dla techniki analogowej i cyfrowej - zastanawiali się uczestnicy seminarium "Fit for scre ening" zorganizowanego 10-11 października br.
w Warszawie przez firmę Carestream Health Poland Sp. z o.o. przy współpracy Centrum Onkologii.
Gościem seminarium był prof. Roland Holland, uznany ekspert w dziedzinie diagnostyki obrazowej z holenderskiego Narodowego Centrum Kształcenia w Diagnostyce Raka Piersi, zarazem wykładowca University Medical Center w Nijmegen i główny patolog holenderskiego programu badań mammograficznych.

Trzeba porównywać

Profesor Holland jest twórcą programu szkoleniowego dla lekarzy radiologów, który pozwala im na poprawę umiejętności wykrywania i oceny zmian nowotworowych piersi. Program ten polega na porównywaniu zdjęć wykonywanych u tych samych kobiet podczas programów przesiewowych realizowanych w Holandii od lat 70. Kobiety poddawały się diagnostyce skryningowej w zakresie wykrywania raka piersi w odstępie kilku lat. U części z nich wykryto lub przeoczono pojawienie się bardzo wczesnych zmian nowotworowych.
Podczas szkolenia lekarze porównują kilkadziesiąt zdjęć, poddając je własnej ocenie diagnostycznej. Mylna odpowiedź jest analizowana. Dzięki porównaniu serii zdjęć możliwe jest określenie, dlaczego i jaka drobna zmiana nowotworowa nie została dostrzeżona przez radiologa.

Skąd to zaproszenie

Porównanie zdjęć jest możliwe dzięki zrealizowanemu w Holandii programowi ucyfrowienia mammografii. Zdjęcia analogowe zostały przeniesione na dyski.
- Zaprosiliśmy prof. Hollanda, aby pokazał, jak istotne dla możliwości archiwizowania zdjęć i ich porównywania jest ucyfrowienie mammografii - powiedział Rynkowi Zdrowia Jan Małecki, prezes Carestream Health Poland Sp. z o.o.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum