Czy związkowiec może zostać szefem izby?

Autor: Ryszard Rotaub • • 21 stycznia 2014 13:31

Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy przekonał się, jakie szanse mogą mieć jego kandydaci w wyborach do samorządu lekarskiego. Rozpoznanie nie wypadło pomyślnie. Związkowcy nie będą ubiegaćsię o najwyższe funkcje w Naczelnej Radzie Lekarskiej.

Czy związkowiec może zostać szefem izby?

W najbliższych wyborach prawdopodobnie nie wystawimy swojego kandydata - zapowiada Krzysztof Bukiel, przewodniczący OZZL. Nie oznacza to, że w Naczelnej Radzie Lekarskiej nie pojawią się jacyś samotni jeźdźcy z OZZL. Jak mówi Bukiel, nie będzie to jednak miało wielkiego znaczenia, bo w NRL jest trochę tak jak w rządzie - faktyczną władzę sprawuje kilka osób.

Kalendarz wyborczy

XII Krajowy Zjazd Lekarzy, na którym wszystko się rozstrzygnie, odbędzie się w dniach 20-22 marca 2014 r. Będzie to zjazd sprawozdawczo-wyborczy, zostaną wybrane władze samorządu lekarskiego na kolejną kadencję. Zgodnie z kalendarzem wyborczym, pierwszy etap wyborów w samorządzie lekarskim polegał na zgłaszaniu do końca marca 2013 r. kandydatów na delegatów na okręgowy zjazd lekarski, przy czym zgodnie z nową ordynacją każdy z lekarzy mógł zgłosić również samego siebie.

Kampania wyborcza rozpoczęła się 16 kwietnia 2013 r. Do 30 czerwca trwały głosowania w rejonach, a do 15 lipca okręgowe komisje wyborcze miały obowiązek poinformować uchwałą o wynikach wyborów i o ewentualnym ogłoszeniu kolejnej tury wyborów.

Okręgowe zjazdy lekarzy, na których wybiera się władze okręgowych rad lekarskich i delegatów na krajowy zjazd lekarzy, rozpoczęły się 19 października. Zakończyły się 15 grudnia 2013 roku.

Korespondencyjne porażki i sukcesy

Krzysztof Bukiel, delegat na Okręgowy Zjazd Lekarzy OIL w Szczecinie, nie będzie delegatem na zjazd krajowy. Przepadł w wyborach. Komentując na stronie internetowej OZZL obrady w Szczecinie, napisał, że "twórcy zwycięskiego układu nie złamali oczywiście zasad demokracji - przynajmniej jeśli chodzi o ich literalne brzmienie - a jedynie wykorzystali je do maksimum".

"W skompletowaniu odpowiedniego składu zjazdu pomógł im szczególnie nowy, korespondencyjny sposób wybierania delegatów. Premiował on osoby mocno zabiegające o swój wybór. Praktycznie każdy, kto chciał być wybrany na zjazd i poświęcił się temu - został wybrany. Uratowano w ten sposób wybory, ale jeszcze bardziej oddalono "działaczy" izbowych od zwykłych lekarzy" - uważa szef OZZL.

Odmienną opinię na temat korespondencyjnego głosowania ma prezes Naczelnej Rady Lekarskiej dr Maciej Hamankiewicz. Mówi nam, że dzięki temu zaktywizowali się szczególnie lekarze dentyści. Dla wielu z nich była to szansa zagłosowania we własnych gabinetach i zdecydowania się na działalność społeczną.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum