Czy zagra takie trio

Autor: WOK • • 01 lipca 2008 14:11

Kto kogo zastąpi - ministrowie pokłócili się o sprawy personalne

Nie chcę być zmuszany do podejmowania decyzji, do których nie jestem przekonany - stwierdził 10 maja minister Zbigniew Religa w programie Moniki Olejnik "Prosto w oczy" pytany o to, czy mianuje posła Andrzeja Sośnierza na prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia.
Profesor oświadczył także, że gdyby pozostał na stanowisku ministra zdrowia, wiceminister Bolesław Piecha musiałby odejść. Dlaczego? Bo okazał się nielojalny. A w resorcie "nie może być dwóch kierujących".
Następnego dnia obaj sternicy resortu zapewniali już, że wszystko sobie wyjaśnili i będą prowadzili spójną politykę zdrowotną.
Kiedy zamykaliśmy to wydanie "RZ" nie było jeszcze do końca jasne, czy Religa i Piecha mają także "spójny" pogląd w kwestii obsady stanowiska prezesa NFZ. Ostatnie spekulacje mówiły, że Zbigniew Religa obiecał już posłom PiS, iż po 15 maja Sośnierz zastąpi Jerzego Millera w gabinecie na Grójeckiej. Jednak minister zdrowia w tym samym programie telewizyjnym z dużą rezerwą odnosił się do kandydatury byłego szefa Śląskiej Kasy Chorych.
- Andrzej Sośnierz jest chyba dobrym organizatorem? - indagowała Olejnik.
- Powiedzmy... - odpowiedział z przekąsem Zbigniew Religa, nie ukrywając, że między nim a PiS "nie ma konfliktu programowego, natomiast dzieli ich polityka personalna".
Ministra Religę zirytowała zapewne wspólna konferencja prasowa Bolesława Piechy i Andrzeja Sośnierza. Ten drugi, do niedawna zdeklarowany zwolennik systemu rynkowego i ubezpieczeniowego w ochronie zdrowia, mówił na tejże konferencji o możliwości tworzenia systemu budżetowo- ubezpieczeniowego. Tymczasem prof. Religa przy każdej okazji podkreśla, że "powrót do budżetowego finansowania byłby dramatem".

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum