Czy w aptece można sprzedawać repelenty

Autor: RZ • • 29 sierpnia 2013 10:06

W związku z licznymi zapytaniami aptekarzy oraz niejasnościami dotyczącymi możliwości zakupu w hurtowniach farmaceutycznych środków przeciwko komarom zawierających w swoim składzie repelenty (takich jak Autan, Off) informujemy, że Śląski Wojewódzki Inspektorat Farmaceutyczny nie wnosi zastrzeżeń do sprzedaży tych środków - informuje szef śląskiej Izby Aptekarskiej Piotr Brukiewicz.

Dodaje również, że Śląska Izba Aptekarska zwróciła się do GIF z prośbą o zajęcie stanowiska w tej sprawie. Wątpliwości biorą się z przepisów prawa, które stwierdzają, że produkty biobójcze i repelenty jak: Off, Bros, Autan, Antybzz i wiele innych, należących do trzeciej kategorii produktów biobójczych, nie mogą być sprzedawane w aptece.

W aptece mogą być wydawane m.in: produkty lecznicze, wyroby medyczne, leki recepturowe, leki apteczne tzw. galenowe oraz środki dezynfekcyjne stosowane w medycynie, spełniające wymagania określone w odrębnych przepisach. Aktem prawnym, który precyzuje powyższy zapis, jest rozporządzenie ministra zdrowia w sprawie kategorii i grup produktów biobójczych według ich przeznaczenia.

Rozporządzenie zawiera 4 kategorie, z których tylko pierwsza (produkty dezynfekujące i produkty biobójcze o ogólnym zastosowaniu) zawiera produkty, które mogą być dystrybuowane przez apteki i hurtownie farmaceutyczne. Asortyment hurtowni farmaceutycznych jest tym, który można mieć w aptece.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum