Czy uchwały są (nie)ważne

Autor: RZ • • 23 października 2013 11:29

Uchwały w sprawie statutu podmiotu leczniczego stanowią akt prawa miejscowego - stwierdził nadzór wojewody lubelskiego, analizując uchwały radnych wojewódzkich dotyczące reorganizacji szpitali marszałkowskich. Uchwały powinny być opublikowane w wojewódzkim dzienniku urzędowym.

 

Nie zostały.

Artur Soboń, radny wojewódzki z PiS, powołuje się na stanowisko wojewody, że "brak publikacji uchwały (...) stanowi istotne naruszenie prawa" i dowodzi, że otwiera to możliwość zaskarżenia i unieważnienia uchwał.

Jego zdaniem, może to zrobić każdy, kto np. stwierdzi, że stracił na zmianach. - Dodatkowo otwiera to drogę do roszczeń finansowych osobom, które uznają, że poniosły koszty reorganizacji szpitali, bo np. straciły pracę czy musiały zmienić stanowisko na mniej płatne. Za ewentualne odszkodowania zapłacą podatnicy - mówi w Kurierze Lubelskim.

Przypomnijmy, że 4 lutego br. sejmik województwa lubelskiego zmienił statuty trzech lubelskich szpitali marszałkowskich. Zmiany objęły m.in. przeniesienie Zakładu Medycyny Nuklearnej i Oddziału Ginekologii z Okręgowego Szpitala Kolejowego do WSS, połączenie Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego OSK z ZOL-em Samodzielnego Publicznego Szpitala Wojewódzkiego im. Jana Bożego oraz powiększenie ZOL-u w tym szpitalu z 25 do co najmniej 70 łóżek.

- Chodzi o połączenie oddziałów jednoimiennych - np. chirurgii, ginekologii - i doprowadzenie do tego, żeby ich działalność się nie dublowała. Osiągniemy efekt skali i zmniejszymy koszty funkcjonowania - wyjaśniał Rynkowi Zdrowia Ireneusz Stolarczyk, przewodniczący komisji ochrony zdrowia i rodziny sejmiku województwa lubelskiego.

Dodawał, że nie może być tak, że samorząd województwa będzie wykładał pieniądze, które natychmiast wydawane są na bieżące potrzeby, m.in. na płace, a nie na inwestycje. - Nie planujemy zwolnień grupowych - deklarował w rozmowie z nami. Tymczasem blisko 300 osób mają zwolnić w sumie w najbliższych miesiącach trzy szpitale marszałkowskie. W Szpitalu Wojewódzkim im. Jana Bożego w Lublinie pracownicy już dostają wypowiedzenia.

Zatrudnienie ma stracić 121 osób.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum