Czekając na zmiany

Autor: LJ • • 15 maja 2008 17:29

Do Kluczborka inwestorzy przyjeżdżają, patrzą i... rezygnują

Szpital w Kluczborku już od czterech lat jest podmiotem prawa handlowego. Rozwija się, inwestuje, modernizuje infrastrukturę i sprzęt. Tylko w 2007 r. wydał na te cele ponad 1,4 mln zł (o 16% więcej niż w 2006 r. i o ponad 100% więcej w stosunku do roku 2005). Powstają nowe poradnie i pracownie. Dyrekcję cieszy, że szpital z własnych wypracowanych środków może sobie na to pozwolić. Jednak kiedy tworzono spółkę, zakładano, że po kilku latach działania pojawi się inwestor zastępczy, który sfinansuje dalszy rozwój szpitala. Liczono, że na rynek wejdą prywatne podmioty i nastąpi dywersyfikacja kapitału.
Już w 2006 roku w Kluczborku zauważono zainteresowanie inwestorów, którzy dopytywali, kiedy i jak mogliby wejść do biznesu. W listopadzie ub.r. przyjechali nawet inwestorzy z Izraela.
Prezes spółki, Renata Jażdż-Zaleska, opisuje, jakie miała wobec nich plany: - Inwestor, na gruncie obok szpitala, wybuduje własne zaplecze, wzbogacając placówkę o usługi, których obecnie NZOZ nie świadczy. Jeżeli partner okaże się wiarygodny i zaangażowany w rozwój placówki, otworzy się możliwość dywersyfikacji kapitału spółki. Niestety, rozmowy zakończyły się fiaskiem.
- Okazało się, że każdy kolejny inwestor nie jest dla nas partnerem, który myśli podobnie jak my. Jeżeli do szpitala przychodzi inwestor, który planuje, że na inwestycji osiągnie za trzy lata horrendalne zyski z dywidendy, to się myli.
Zdaniem prezes Jażdż-Zaleskiej, takie inwestycje rozkładają się w czasie. Dodatkowo mamy do czynienia z niestabilną sytuacją prawną, zapowiadanymi zmianami ustawowymi, nieuregulowanym systemem płacowym, olbrzymimi roszczeniami pracowniczymi i brakiem zabezpieczenia w środki finansowe. To wszystko powoduje ochłodzenie propozycji inwestorów - stwierdza prezes Jażdż-Zaleska.
- Wszyscy w chwili obecnej oczekujemy na szybkie wprowadzenie zmian legislacyjnych, w szczególności w zakresie Ustawy o dobrowolnych ubezpieczeniach zdrowotnych i zmiany Ustawy o zakładach opieki zdrowotnej oraz o finansowaniu świadczeń zdrowotnych

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum