Czas pracy lekarzy trzeba prawnie ograniczyć

Autor: RZ • • 21 września 2016 12:35

Dla bezpieczeństwa wszystkich czas pracy lekarzy trzeba prawnie ograniczyć. Jak u kierowców i pilotów. Obecnie nie ma regulacji, które określałyby maksymalną długość czasu pracy lekarza zatrudnionego na umowie cywilno-prawnej (taką miała 44-letnia anestezjolog, która zmarła w trakcie czwartej doby dyżuru w szpitalu w Białogardzie - red.).

Sposób organizacji pracy zależy zatem trochę od samego lekarza, ale przede wszystkim od dyrekcji placówki, w której jest on zatrudniony. Przypadków, w których dobowa norma czasu pracy lekarza przekracza 7 godz. 35 min, jest więcej.

Każdy lekarz, zgodnie z etosem zawodu, powinien chronić z należytą troską zdrowie oraz życie pacjenta. Chroniczne przemęczenie, które z całą pewnością pojawia się w kolejnej dobie nieprzerwanej pracy, powoduje z kolei, że lekarzowi łatwiej popełnić błąd i przez to narazić na szwank dobro pacjenta.

W obliczu tragedii w Białogardzie nie przekonują mnie do końca argumenty o swobodzie podejmowania decyzji co do wymiaru czasu pracy przez przedstawicieli zawodów medycznych zatrudnionych w formie kontraktu. Uważam, że rolą odpowiedzialnego zarządcy jest organizowanie i nadzorowanie pracy szpitalnego zespołu tak, aby wszystkim - lekarzom i pacjentom - zapewnić godne, odpowiednie oraz bezpieczne warunki pracy i leczenia.

Dlatego należy dążyć do stopniowego wprowadzania rozwiązań prawnych regulujących czas pracy wszystkich lekarzy, niezależnie od ich formy zatrudnienia. Byłoby to rozwiązanie optymalne ze względu na bezpieczeństwo i pacjentów, i lekarzy. Podobne przepisy obowiązują m.in. kierowców, pilotów - krótko mówiąc, wszystkich tych, którzy odpowiadają za zdrowie i życie innych osób.

Niewystarczająca liczba lekarzy sprawia, że nie da się tego wprowadzić w trybie szybkiej nowelizacji przepisów. Nie można bowiem z dnia na dzień pozbawić pacjentów opieki lekarskiej.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum