Co to jest reklama

Autor: LJ • • 15 maja 2009 11:51

Trybunał o granicach dziennikarskiej informacji o produkcie leczniczym

Europejski Trybunał Sprawiedliwości uznał, że rozpowszechnianie przez osobę trzecią informacji o produkcie leczniczym, a w szczególności jego leczniczych lub profilaktycznych właściwościach, może zostać uznane za reklamę, nawet jeśli osoba ta działa z własnej inicjatywy i w sposób całkowicie niezależny od wytwórcy lub sprzedawcy tego produktu leczniczego.

Trybunał odnosi się w wyroku do kontrowersyjnej kwestii dotyczącej wyznaczenia równowagi pomiędzy wolnością wyrażania opinii a ograniczeniami reklamy produktów leczniczych w celu ochrony zdrowia publicznego.

Wstrzymana sprzedaż

Sprawa dotyczyła duńskiego dziennikarza F. Damgaarda, który podał do publicznej wiadomości informacje na temat właściwości i dostępności produktu leczniczego, który nie był dopuszczony do obrotu w Danii.

Produkt Hyben Total w postaci proszku i kapsułek, po zaklasyfikowaniu go przez Lægemiddelstyrelsen (duńską agencję ds. produktów leczniczych) jako produkt leczniczy, był sprzedawany w Danii przez jego wytwórcę, Natur-Drogeriet A/S, jako środek przynoszący ulgę w schorzeniach, takich jak dna moczanowa, kamica żółciowa, choroby nerek, choroby pęcherza moczowego, rwa kulszowa, krwiomocz, biegunki, skurcze żołądka, cukrzyca i kamica nerkowa, lub leczący te schorzenia.

Materiały informacyjne na temat tego produktu leczniczego zostały opracowane przez wspomnianego dziennikarza.

W 1999 r. sprzedaż Hyben Total została jednak wstrzymana ze względu na fakt, że nie uzyskał on pozwolenia na dopuszczenie do obrotu. W roku 2003 F. Damgaard zamieścił na swojej stronie internetowej informację, że Hyben Total zawiera sproszkowany owoc dzikiej róży, który ma uśmierzać ból powodowany przez różne rodzaje dny moczanowej i artretyzmu, oraz że ten produkt leczniczy znajdował się w sprzedaży w Szwecji i Norwegii.

Winny

W decyzji z 16 czerwca 2003 r. duńska agencja ds. produktów leczniczych poinformowała F. Daamgarda, że tego typu wskazówki stanowią reklamę sprzeczną z Ustawą o produktach leczniczych oraz zostało wszczęte przeciwko niemu postępowanie karne. F. Damgaard został przez sąd rejonowy uznany winnym. Odwoływał się od wyroku, aż sprawa trafiła do ETS.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum