Chorych przybywa, bo żyjemy dłużej

Autor: Sabina Augustynowicz • • 17 grudnia 2009 09:23

Na AMD w formie wysiękowej w naszym kraju jest zarejestrowany jeden lek, który stabilizuje proces choroby i poprawia ostrość wzroku

Chorych przybywa, bo żyjemy dłużej

Każdego roku u ok. 250 tys. osób w Polsce lekarze wykrywają AMD (Age-related Macular De-generation), czyli zwyrodnienie plamki żółtej. Choroba ta wysuwa się na pierwsze miejsce wśród przyczyn praktycznej ślepoty u pacjentów po 65. roku życia. Specjalistów niepokoi fakt, że wiek osób zapadających na AMD obniża się. Około 10% osób po 45. roku życia jest nią zagrożonych. Tymczasem z dostępem do skutecznych terapii jest w naszym kraju problem.
W zaawansowanych stadiach AMD prowadzi do nieodwracalnego, ciężkiego upośledzenia widzenia, a nawet praktycznej ślepoty - na szczęście nie każda postać tej choroby.
AMD, czyli zwyrodnienie plamki związanej z wiekiem, nie jest jednorodną chorobą i może przebiegać różnie. - Dla uproszczenia możemy mówić o dwóch formach AMD - suchej, czyli zwyrodnieniowej, oraz wysiękowej, inaczej neowaskularnej, prowadzącej do ślepoty - wyjaśnia prof. Jerzy Szaflik, krajowy konsultant w dziedzinie okulistyki.

Większość przypadków

zachorowań na zwyrodnienie plamki żółtej związane z wiekiem to postać sucha, która tylko w niektórych przypadkach powoduje znaczną utratę widzenia, ale u ok. 15% chorych może się przekształcić w wysiękowe, czyli neowaskularne AMD, które w 90% przypadków powoduje właśnie utratę wzroku. Specjaliści szacują, że w Polsce liczba nowych przypadków neowaskularnego AMD wynosi ponad 20 000 rocznie.
- Jeżeli przyjąć całość chorych na AMD jako 100%, to forma wysiękowa stanowi 10% wszystkich chorych. Nie ma w Polsce precyzyjnych danych dotyczących liczby osób z wysiękową postacią - mówi prof. Jerzy Szaflik. - Możemy się opierać na danych europejskich i w zależności od tego, o jakiej grupie wiekowej mówimy, dane będą różne. W wieku ok. 60 lat - dotyczy to 0,3%, natomiast 20-30% w wieku lat 80. Wśród siedemdziesięciolatków wskaźnik ten wynosi 7-8%.
- AMD stało się bardzo poważnym problemem, większym, niż było kiedyś - przyznaje prof. Jerzy Szaflik. - Długość życia Polaków w krótkim czasie wydłużyła się o ponad 10 lat, wzrósł tym samym odsetek osób z AMD.
Wydłużenie życia oznacza wzrost liczby siedemdziesięciolatków aktywnych zawodowo. A to z kolei sprawiło, że zmieniło się zapotrzebowanie na standard widzenia.

Trudne leczenie...

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum