Choroby zakaźne nie dają za wygraną

Autor: Katarzyna Lisowska • • 30 listopada 2015 13:58

Polska na tle Europy - ze względu na wysoką wyszczepialność - ma jedną z najstabilniejszych sytuacji epidemiologicznych. O tym, że powszechne szczepienia są jedną z najlepszych inwestycji w zdrowie obywateli, specjaliści przekonują od lat. Teraz wskazują na zmiany potrzebne w kalendarzu szczepień.

Choroby zakaźne nie dają za wygraną

W opinii ekspertów związanych z Programem Szczepień Ochronnych obecnie najpilniejszą zmianą jest wprowadzenie w kraju powszechnych szczepień przeciwko pneumokokom, co podkreślano podczas sesji "Szczepienia ochronne w Polsce", która odbyła się w ramach XI Forum Rynku Zdrowia w Warszawie.

Sukcesy, ale i nowe zagrożenia

Prof. Andrzej Wojtczak, przewodniczący Składu X Kadencji Rady Sanitarno-Epidemiologicznej GIS, otwierając sesję, przypomniał, że dzięki masowym szczepieniom udało się całkowicie wyeliminować wiele chorób zakaźnych, co stanowi jednoznaczny dowód, że szczepienia są potrzebne.

Jak zaznaczał, lata doświadczeń wskazują, że nie należy się obawiać o bezpieczeństwo szczepień. Szczepionki bowiem, zanim zostaną dopuszczone do stosowania, przechodzą szczegółowe badania skuteczności i bezpieczeństwa.

Prof. Wojtczak przekonywał też, że nowoczesne szczepionki nie zawierają składników komórkowych, a dzięki temu zdecydowanie rzadziej po ich zastosowaniu dochodzi do odczynów poszczepiennych. Generalnie, są lepiej tolerowane niż szczepionki z komórkowym składnikiem, zawartym w szczepionkach starszej generacji.

- Dziś mamy do dyspozycji szczepionki skojarzone, które chronią przed większą liczbą chorób zakaźnych, przy ograniczonej liczbie iniekcji. Mniejsza liczba wkłuć to także mniejsza liczba ewentualnych działań niepożądanych - tłumaczył.

Profesor Wojtczak zwrócił uwagę, że dzięki postępowi medycyny i skuteczności szczepień przestaliśmy bać się chorób zakaźnych, ale to poczucie bezpieczeństwa może okazać się złudne.

- W miejsce chorób, z którymi się rozprawiliśmy, pojawiły się nowe, a część wirusów i bakterii, które je wywołują, uodporniła się na leki. To zaś sprawia, że walka z nimi staje się bardzo trudna. Tak jak w przypadku niektórych chorób wywołanych przez pneumokoki - komentował.

Jak to zrobiono w Finlandii

Dr Arto Palmu (z panelistami połączył się przez internet) z Narodowego Instytutu Zdrowia i Opieki Społecznej Finlandii wskazywał, że mimo postępu medycyny zakażenia bakteryjne wciąż są poważnym problemem, zwłaszcza w przypadku grup ryzyka, takich jak dzieci i osoby starsze.

- Inwazyjnej chorobie pneumokokowej (IChP) towarzyszy wysoka śmiertelność i wysoki procent powikłań. Dlatego w Finlandii w 2010 r. zdecydowano o wprowadzeniu szczepień przeciwko pneumokokom do krajowego Programu Szczepień Ochronnych. Prowadzone są z zastosowaniem preparatu, który zapobiega 10 serotypom najczęściej wywołującym ciężkie zakażenia pneumokokowe wśród dzieci w wieku do 5 lat - wyjaśniał.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum