Choroba młodych Polaków

Autor: Katarzyna Lisowska • • 26 grudnia 2013 10:16

Mamy bardzo dobry dostęp do leczenia HIV/ AIDS. Brak tu jakichkolwiek ograniczeń finansowych. Problemem jest wzrost liczby osób zakażonych HIV. Nadal rodzą się też w Polsce zakażone dzieci. Blisko 60% ostatnio wykrytych przypadków zakażenia wirusem dotyczyło ludzi młodych

Choroba młodych Polaków

Stefan Bogusławski z Sequence HC Partners zaznaczył, że Polska, mimo iż liczba przeprowadzanych testów w kierunku HIV rośnie, nadal jest pod tym względem w ogonie Europy. Jak poinformował, w 2011 r. takich testów wykonano ponad 217 tys., a w 2012 r. - ok. 359 tys. Liczba testów w Polsce wynosi średnio 9 na 1 tysiąc mieszkańców, a np. na Słowacji jest to 21 testów, we Francji 80, a w Belgii - 64.

Brakuje profilaktyki

- W krajach takich jak Francja, gdzie epidemia jest pod kontrolą, szybka diagnostyka doprowadziła do faktycznego spadku zakażeń. Polska z niską profilaktyką w tym zakresie należy do krajów, w których występuje ryzyko znaczącego wzrostu liczby zakażeń - podkreślił.

Jak tłumaczy Bogusławski okres utajonego zakażenia jest u nas długi, przez to wiele zakażonych osób, nieświadomych swojego zakażenia, zaraża kolejne osoby. Taki stan rzeczy trwa czasem latami. Zwraca ponadto uwagę na zmianę społecznych zachowań młodych ludzi i wzrost ryzykownych zachowań seksualnych, stosowania substancji psychoaktywnych oraz relatywnie małe poczucie zagrożenia zakażeniem HIV.

Eksperci podkreślają, że statystyki wskazują, iż każdego dnia dwie osoby dowiadują się, że są zakażone HIV. Odsetek ten byłby zdecydowanie niższy, gdyby stosowano odpowiednią profilaktykę.

- Młodzi ludzie nie używają prezerwatyw, nie wykonują testów, a gdy dowiadują się o zakażeniu, są bardzo zaskoczeni. Główną drogą zakażenia są obecnie kontakty seksualne. Młodzi ludzie nie mają zaś podstawowej wiedzy na temat HIV/AIDS i nie odnoszą możliwości zakażenia do siebie - mówi Magdalena Ankiersztejn-Bartczak, prezes Fundacji Edukacji Społecznej.

Lekarz POZ powinien zlecać badanie

Iwona Gąsior z Krajowego Centrum ds. AIDS podkreśla, że stereotypy funkcjonują także wśród lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej, którzy zlecają test na HIV tylko pacjentom z grup ryzyka. Krajowe Centrum zamierza uwrażliwić na ten problem środowisko medyczne. Jak wyjaśnia Iwona Gąsior, chodzi o zwrócenie lekarzom uwagi na to, by zwiększyć liczbę wykonywanych testów na HIV.

- Taki test powinien być zlecany przez lekarzy POZ, tak jak badania morfologiczne w sytuacji nawracających chorób, tych z nietypowym przebiegiem, przy problemach z diagnostyką. Takie testy powinny być też zlecane przez ginekologów - Iwona mówi Gąsior.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum