Chcieliśmy usłyszeć więcej

Autor: JJ, RR • • 14 listopada 2014 09:58

Po wygłoszeniu w Sejmie przez premier Ewę Kopacz exposé Rynek Zdrowia poprosił polityków oraz przedstawicieli środowiska lekarskiego o komentarz do tego wystąpienia. Oczywiście pytaliśmy o zawarte w exposé wątki dotyczące ochrony zdrowia.

Przypomnijmy, że 1 października br. premier Kopacz zapowiedziała między innymi sfinansowanie specjalizacji lekarzy rezydentów wszystkich absolwentów uczelni medycznych z lat 2012-2015, stworzenie Instytutu Geriatrii i sieci dziennych domów opieki dla seniorów.

Pytanie o finansowanie

Zdaniem Tomasza Latosa (PiS), przewodniczącego sejmowej komisji zdrowia, w exposé zabrakło odpowiedzi na pytanie - skąd pieniądze na realizację wszystkich propozycji?

- Finansowanie specjalizacji wszystkich absolwentów uczelni medycznych jest dobrym pomysłem, szkoda tylko, że trzeba było aż siedmiu lat, aby na ten genialny pomysł wpaść. Pani premier miała co najmniej cztery lata jako minister zdrowia, by przekonać do tego projektu premiera Donalda Tuska - mówi poseł Latos.

- Propozycja ta nie rozwiązuje jednak problemu niedoboru lekarzy. W końcu powinniśmy się na coś zdecydować - musimy stworzyć lekarzom warunki dalszego kształcenia i normalnego funkcjonowania w ramach całego systemu ochrony zdrowia. To będzie z korzyścią dla pacjentów, szansą na pokrycie braków kadrowych, które mamy chociażby w onkologii, patomorfologii czy geriatrii - dodaje Tomasz Latos.

- Liczyłem na to, że tematyka dotycząca zdrowia w ustach premiera i lekarza zarazem, zostanie wyraźniej zaakcentowana i będzie jednym z priorytetów nowego rządu. Szkoda, że tak się nie stało - stwierdza poseł.

Roczna perspektywa

Z kolei w opinii Beaty Małeckiej-Libery (PO), wiceprzewodniczącej sejmowej komisji zdrowia, premier Kopacz w swoim exposé w kwestii zdrowia odniosła się tylko do perspektywy najbliższego roku.

- Trzeba na spokojnie wczytać się w treść tego wystąpienia i wyłowić wszystkie zagadnienia zdrowotne, których sporo zostało tam zawartych. Jednak jeśli chodzi o cały system opieki zdrowotnej, to w przemówieniu pani premier widziałam rzeczywiście jedynie plan na rok 2015 - stwierdza posłanka w rozmowie z Rynkiem Zdrowia.

- Uważam, że jeżeli w ciągu jednego roku uda się rozwiązać problem kolejek m.in. w onkologii, to będzie sukces. Proszę także zwrócić uwagę na inny poruszony w exposé ważny temat - nadwagę i otyłość dzieci. Często o tym mówiłam na komisji zdrowia - przypomina Beata Małecka-Libera.

Dodaje: - Apelowaliśmy o to, aby m.in. przyspieszyć prace nad narodowym programem zwalczania nadwagi i otyłości. Mam nadzieję, że po tym exposé tak wreszcie się stanie.

Beata Małecka-Libera podkreśla także ważkość tematu geriatrii oraz opieki nad osobami starszymi: - To problem nie tylko zdrowotny, ale także wymagający wsparcia społecznego i instytucjonalnego, m.in. zapewnienia seniorom opiekunów, świadczeń pielęgnacyjnych - wylicza.

Czy zabrakło w przemówieniu kwestii związanych z finansowaniem pakietów - kolejkowego i onkologicznego? Posłanka Małecka-Libera nie zgadza się z tezą, że ten element powinien zostać zawarty w exposé.

- Decyzje dotyczące tzw. pakietu kolejkowo-onkologicznego zostały już podjęte. Obowiązkiem ministra zdrowia jest więc zapewnienie środków na jego realizację. Te pieniądze muszą się znaleźć. Rozumiem, że premier nie odniosła się do kwestii, którą uważa za załatwioną - zaznaczyła wiceprzewodnicząca sejmowej komisji zdrowia.

Były minister o wystąpieniu byłej pani minister

Marek Balicki (SLD), były minister zdrowia, podkreśla, że exposé było dla niego wielkim rozczarowaniem. Przypomina, że o ile w pierwszym exposé premiera Tuska sprawy zdrowotne zajęły prawie 9 tys. znaków, to w swoim wystąpieniu Ewa Kopacz, nawet przyjmując, że było o wiele krótsze, poświęciła mu proporcjonalnie dużo mniej miejsca.

- Kilka dni temu w jednym z artykułów, w którym zastanawiano się nad tym, co będzie zawierało exposé, pojawiło się pytanie - czy wystarczy Ewie Kopacz odwagi, żeby uczynić politykę zdrowotną priorytetem działań rządu? Niestety, jak wynika z exposé, pani premier nie wystarczyło odwagi - uważa Marek Balicki.

- Jestem rozczarowany tym bardziej, że Ewa Kopacz była ministrem zdrowia, jest lekarzem - na co powoływała się w swoim exposé. Jeśli rząd ma się czymś zajmować, to oczywiście bezpieczeństwem, drogami, edukacją i właśnie opieką zdrowotną - podkreśla.

- Kwestię rezydentur, które mają obejmować wszystkich absolwentów uczelni medycznych, Platforma obiecywała już siedem lat temu. To nic nowego, raczej więc naprawienie błędu. Instytut Geriatrii jest kwestią symboliczną, nie rozwiązującą żadnych problemów opieki nad seniorami - dodaje w rozmowie z Rynkiem Zdrowia Marek Balicki.

Zabrzmiało bardzo gerontologicznie

- Było to w brzmieniu najbardziej progerontologiczne exposé, jakie słyszeliśmy - powiedział nam dr Jarosław Derejczyk, dyrektor Szpitala Geriatrycznego im. Jana Pawła II w Katowicach.

Przypomina jednak: - Okres pracy pani premier w Ministerstwie Zdrowia nie zakończył się przyspieszeniem rozwoju geriatrii w naszym kraju.

- Dobrze więc, że w exposé padła propozycja, by w miejsce kontaktu ze specjalistami w szpitalach zaplanowano dzienne ośrodki poza placówkami szpitalnymi - wskazuje dr Derejczyk. Przypomina, że opieka w warunkach domowych i ośrodkach dziennych daje lepsze efekty opieki nad chorymi z problemami geriatrycznymi.

- Niestety, w Polsce zaniechano prób dostosowania systemu opieki zdrowotnej i pomocy społecznej do potrzeb pacjentów geriatrycznych. Generuje to większe koszty przez liczne rehospitalizacje seniorów - tłumaczy specjalista.

W jego opinii instytuty gerontologii i geriatrii zazwyczaj są miejscem pracy kilkuset specjalistów, stąd zamysł stworzenia centralnej instytucji z takim zapleczem nie będzie łatwy w realizacji.

- W projekcie opisanym w exposé nie znajdujemy słów o istotnej roli NFZ w wyliczeniu poziomów finansowania świadczeń geriatrycznych, które obecnie są znacząco niedoszacowane. Skutecznie tłumi to rozwój geriatrii w miejscach, gdzie są geriatrzy, ale nie znajdują pracy, np. w woj. olsztyńskim - podsumowuje dr Jarosław Derejczyk.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum