Cel: redukcja przedwczesnej umieralności

Autor: OPR. MAK • • 09 marca 2018 12:13

- Jeśli nie dokonamy zmian w profilaktyce i leczeniu, liczba przedwczesnych zgonów na świecie z przyczyn sercowo-naczyniowych będzie dynamicznie wzrastać. Znacząco zwiększy się liczba osób z chorobami układu krążenia - mówi prof. DAVID WOOD, prezydent World Heart Federation.

Prof. Wood był gościem specjalnym X Konferencji Naukowej Sekcji Prewencji i Epidemiologii Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego "Kardiologia Prewencyjna 2017 - wytyczne, wątpliwości, gorące tematy" (Kraków, 17-18 listopada).

Przegląd wyzwań

Udział w jubileuszowej edycji tego wydarzenia wzięło ponad pół tysiąca uczestników, w tym najwybitniejsi eksperci z Polski i z zagranicy. Podczas dwóch dni debat specjaliści zajęli się m.in.: tematyką miażdżycy, hipercholesterolemii oraz niewydolności serca.

Uczestnicy konferencji próbowali znaleźć odpowiedź na pytanie: czy wszyscy pacjenci po zawale serca mogą prowadzić samochód oraz do jakiego stopnia jesteśmy w stanie zmodyfikować efekty genetycznie uwarunkowanego obciążenia chorobami układu sercowo-naczyniowego?

Wśród podejmowanych tematów pojawiły się nowe dane dotyczące efektów diety bogatej w tłuszcze zwierzęce i węglowodany. Eksperci uznali, że obecnie nieuzasadniona jest zmiana zaleceń dotyczących żywienia. Przypomnijmy: zdrowa dieta to dieta oparta na dużej ilości warzyw i owoców, chudego nabiału i produktach zbożowych.

Gorącą dyskusję wzbudziły także rezultaty badania CANTOS, w którym wykazano, że stosowanie nowoczesnego leku o działaniu przeciwzapalnym może zapobiegać występowaniu zawału serca czy udaru mózgu. Eksperci podkreślali, że wyniki tego badania są kolejnym dowodem na zapalne podłoże miażdżycy.

Prof. David Wood, prezydent World Heart Federation, wielokrotnie odnosił się do wyników ogólnoświatowych badań WHO Civil Registration and Vital Statistics.

Na ich podstawie przedstawiał prognozy na 2025 rok. Podkreślał, że jeśli nie dokonamy zmian w prof ilaktyce i leczeniu, liczba przedwczesnych zgonów na świecie będzie dynamicznie wzrastać. Znacząco zwiększy się również liczba osób z chorobami serca i naczyń. Profesor podkreślił, że obecnie ważnym celem prewencji jest zmniejszenie przedwczesnej umieralności: o 25% do roku 2025. Cel ten - zdaniem profesora - jest możliwy do osiągnięcia tylko jeśli skupimy większość środków na działaniach prewencyjnych.

Pozostałe cele to walka o wyższą jakość życia oraz poprawę jakości leczenia, do czego można doprowadzić również poprzez zmiany legislacyjne. Celem obecnego planu WHO (NCD Action Plan) jest osiągnięcie przez populacje wyższego standardu życia.

Dyskusje systemowe i kontrowersje

W dyskusjach systemowych dotyczących jakości w medycynie oraz organizacji opieki nad pacjentami wzięli udział m.in. przedstawiciele Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, Ministerstwa Zdrowia, Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryf ikacji, parlamentarzyści z sejmowej komisji zdrowia.

Istotny z punktu widzenia profilaktyki był temat roli aktywności fizycznej w życiu Polaków. Specjaliści zadali sobie pytanie - czy sport warto promować oraz czy sport na pewno jest zdrowy?

Profesor Tomasz Grodzicki, prorektor Uniwersytetu Jagiellońskiego ds. Collegium Medicum, interesująco wykładał o ograniczeniach profilaktyki chorób układu krążenia. Wskazywał na wiele paradoksów, które wymagają dalszych badań naukowych.

Pomóżmy pacjentom porzucić nałóg

Duże zainteresowanie wzbudził w ykład prof. Piot r a Jankowskiego dotyczący palenia tytoniu. Profesor omówił zasady minimalnej interwencji antynikotynowej. Podkreślał między innymi skuteczność regularnego (tzn. na każdej wizycie pacjenta w gabinecie) zalecania zerwania z nałogiem. Ponadto, przedstawił wyniki badania POLASPIRE, według którego znaczna część palaczy nie przyznaje się lekarzom do palenia papierosów.

- Ważnym zadaniem każdego lekarza jest pomoc pacjentowi w zaprzestaniu palenia, w tym w ułożeniu planu odzwyczajania od palenia, udzielanie praktycznych wskazówek czy zapewnianie wsparcia ze strony personelu medycznego. Ważnym elementem leczenia zespołu uzależnienia od tytoniu jest też farmakoterapia - uważa prof. Piotr Jankowski, organizator Konferencji Kardiologia Prewencyjna 2017 oraz sekretarz Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego.

Konferencja Kardiologia Prewencyjna z roku na rok przyciąga coraz więcej uczestników. W tym roku spotkanie odbyło się po raz dziesiąty i było powiązane z obchodami Światowego Dnia Rzucania Palenia Tytoniu.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum