Cel i przebieg wdrożenia

Autor: Tomasz Jangas • • 13 lutego 2014 09:37

Infrastruktura IT w złożonych instytucjach, takich jak szpital kliniczny, musi być dostosowana do spełniania szczególnie wysokich wymagań. Saarland University Hospital (UKS) w Homburgu (Saara) w Niemczech wykorzystuje wiele aplikacji służących do zarządzania informacjami dotyczącymi przeszczepów organów, diagnostyki obrazowej czy podstawowych danych niezbędnych podczas wykonywania zabiegów chirurgicznych.

Aby dane były odpowiednio zapisywane i katalogowane, zarząd szpitala zdecydował się na wdrożenie centralnego systemu przechowywania, dostosowanego do lawinowego wzrostu danych i konieczności zbierania różnorodnych informacji.

Wyzwania

Szpital kliniczny w Homburgu korzystał z wielu możliwości, jakie dają nowoczesne rozwiązania IT. Jednak nieustanny przyrost danych gromadzonych w złożonym systemie informatycznym (których objętość zwiększała się rok do roku o ponad 20 terabajtów) wymagał nowego podejścia do przechowywania informacji.

Instytucja potrzebowała rozwiązania, które pozwoliłoby na płynne wykorzystywanie informacji istotnych podczas zabiegów chirurgicznych, planowania przeszczepów, a także w pracy administracyjnej. W ośrodku pracuje ok. 3000 osób, które równocześnie musiały mieć dostęp do różnych danych.

Ze względu na charakter prowadzonej działalności, Saarland University Hospital przechowuje miliony nieustrukturyzowanych zapisów, dokumentów i zdjęć związanych ze stanem zdrowia pacjentów. Zapewnienie odpowiedniego przepływu informacji oraz wygodnego ich wyszukiwania przez lekarzy, techników i pielęgniarki było niezwykle istotne. Biorąc pod uwagę te wyzwania, szpital potrzebował rozwiązania technologicznego, które pomogłoby ulepszyć działania takie jak indeksowanie, magazynowanie, ochrona i archiwizacja krytycznych danych.

Rozwiązanie

Szpital zdecydował się na wdrożenie nowych rozwiązań, które pozwoliły w lepszy sposób przechowywać dane gromadzone w systemie archiwizacji obrazów i komunikacji (PACS). Realizacja projektu rozpoczęła się w lipcu 2012 roku, a ze względu na konieczność przeniesienia krytycznych dla działania szpitala danych nie była łatwa. Przez nieco ponad pół roku wszystkie dane były przenoszone do nowego, bardziej wydajnego i niezawodnego systemu. Przez cały ten czas pracownicy musieli mieć jednak dostęp do zapisanych danych, w innym przypadku niemożliwe byłoby kontynuowanie leczenia pacjentów. Wdrożenie zakończono z sukcesem. W marcu 2013 roku Saarland University Hospital przeniósł swoje archiwa na nową platformę.

W efekcie szpital zyskał 100 dodatkowych terabajtów przestrzeni dyskowej do wykorzystania. Nowy system jest elastyczny i umożliwia szybkie zapisywanie danych oraz zapewnia wysoką dostępność wszystkich danych. Efektywne kosztowo rozwiązanie umożliwiło dokonanie znaczących oszczędności i pozwoliło na rozszerzenie działania systemu do przechowywania danych generowanych na uniwersyteckim wydziale lekarskim i dentystycznym.

Wydajność systemu

Bezpieczeństwo gromadzonych informacji zapewnia umieszczenie kopii zapisywanych danych w drugiej lokalizacji, oddalonej od podstawowej serwerowni o kilkaset metrów.

- Co miesiąc otrzymujemy wymagania dotyczące potrzebnej przestrzeni dyskowej. Przeważnie musimy udostępnić ją w bardzo krótkim czasie. Ponieważ obecnie mamy bardzo wydajny system IT, umożliwiający sprawną konsolidację plików, jesteśmy w stanie z wyprzedzeniem zadbać o przyszłe zadania i możemy spać spokojnie - mówi przedstawiciel Centrum Technologii Informacyjnych i Komunikacyjnych w Saarland University Hospital.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum