Białe plamy na mapie świadczeń

Autor: PS • • 02 lipca 2008 10:23

Polacy chętnie migrują, aby trafić do dobrego specjalisty

Pomiędzy województwami występuje znaczne zróżnicowanie nakładów na świadczenia zdrowotne, a zróżnicowanie to pogłębia się szczególnie w kilku specjalnościach - powiedział prezes NFZ Jerzy Miller podczas konferencji prasowej prezentującej opracowanie Funduszu "Wybór pacjenta a dostępność do świadczeń".
Zjawisko to wynika z różnego rozwoju infrastruktury usług medycznych w poszczególnych regionach kraju, jakości udzielanych świadczeń zdrowotnych oraz z różnego poziomu kontraktowanych przez NFZ i zrealizowanych świadczeń w latach 2004-2005. W efekcie występuje swoista migracja Polaków w poszukiwaniu świadczeń medycznych. Np. w przypadku ambulatoryjnych świadczeń specjalistycznych (ASO) w 2004 r. trafiło do świadczeniodawców z innych województw niż miejsce zamieszkania pacjenta, 80 mln zł, tj. 3,41% refundowanych środków.
Do województw o najwyższym współczynniku migracji w poszukiwaniu ASO należały województwa: świętokrzyskie (7,54%), opolskie (6,28%) oraz lubelskie (6,06%), natomiast o najniższym współczynniku województwa: śląskie (1,99%), mazowieckie (2,11%) i wielkopolskie (2,21%).
W większej skali problem występuje w lecznictwie szpitalnym. Np. więcej niż co piąty pacjent woj. lubuskiego leczył się w 2004 r. poza swoim regionem, w woj. świętokrzyskim współczynnik migracji wynosił 16,5%, a w warmińsko-mazurskim - 16,1%.
Do regionów o najniższym współczynniku migracji należały: Mazowsze, Śląsk i Wielkopolska

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum