Bezpłatne leki dla seniorów od września

Autor: OPR. MAK • • 04 marca 2016 11:23

Projekt zakładający, że każdy, kto ukończył 75. rok życia, będzie miał prawo do bezpłatnych leków znajdujących się na wykazie ogłaszanym przez ministra zdrowia, ruszy we wrześniu - poinformował 28 stycznia wiceminister zdrowia Jarosław Pinkas.

- Trwają prace legislacyjne nad aktem prawnym, który doprowadzi do sytuacji, że będziemy mieli bezpłatne leki dla naszych seniorów. Mamy na to w tej chwili pieniądze budżetowe i to dość istotne. Projekt ruszy 1 września - powiedział wiceminister na posiedzeniu sejmowej komisji polityki senioralnej.

Na realizację programu zapewniono 125 mln zł, a w każdym następnym roku - 500 mln zł. Bezpłatne leki będzie mógł pacjentowi przepisywać tylko lekarz podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) wskazany w deklaracji wyboru. Wiceminister wyjaśnił, że projekt nie może być rozszerzony np. na lekarzy ambulatoryjnej opieki specjalistycznej (AOS) z powodu braku systemu informatycznego.

- Jest ogromny problem z systemem P1, nie ma elektronicznej recepty i, niestety, nie możemy dopuścić do sytuacji, w której nie będziemy mieli przekonania, że leki trafiają we właściwe ręce - powiedział Pinkas.

Wiceminister zdrowia Krzysztof Łanda wyjaśniał kilka dni wcześniej, że rozwiązanie, zgodnie z którym leki pacjentowi będzie mógł przepisać jedynie jego lekarz POZ, pozwoli uniknąć sytuacji, w której chory prosiłby różnych lekarzy o wypisanie recept na ten sam darmowy lek, a następnie medykamenty te byłyby np. wywożone.

- Musi być jeden lekarz, który ma kontrolę nad lekami wypisywanymi danemu pacjentowi - podkreślił. Jego zdaniem takie rozwiązanie pozwoli także lekarzom lepiej kontrolować farmakoterapię pacjenta.

- Dzisiaj czasami dochodzi do polipragmazji, pacjenci biorą po kilka, kilkanaście, bądź kilkadziesiąt leków dziennie, które często wchodzą ze sobą w interakcję bądź mogą wręcz powodować zatrucia. Natomiast jeśli pacjent weźmie recepty od różnych specjalistów i przyjdzie do jednego lekarza rodzinnego, to on zweryfikuje, czy to leczenie jest zasadne - wyjaśniał Krzysztof Łanda.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum