Bez rewolucji, ale w dobrą stronę

Autor: dr Elżbieta Buczkowska, prezes Naczelnej Izby Pielęgniarek i Położnych • • 28 września 2011 09:31

Środowisko domagało się od kilku lat nowelizacji ustaw dotyczących naszej grupy zawodowej. Chodziło nam głównie o to, by prawo wzmocniło samodzielność zawodową pielęgniarek i położnych, traktowało wszystkie pielęgniarki i położne jak funkcjonariuszy publicznych oraz porządkowało kształcenie zawodowe.

Bez rewolucji, ale w dobrą stronę
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022
Ustawy nie są rewolucyjne, jednak porządkują one pewne zasady i zmiany, które następowały w ciągu tych ostatnich 20 lat. Dlatego myślę, że w tym kontekście nowelizację można uznać za sukces. Sukces, który ma uświadomić społeczeństwu, że jest to ważna grupa zawodowa, bez której ochrona zdrowia nie istnieje.

Czy nasz samorząd jest zadowolony z ostatecznej formy, w której zostały przyjęte obie ustawy? Z pewnością nie w stu procentach.

Jednak brałyśmy, jako grupa zawodowa, znaczący udział w ich powstawaniu. Sejm przyjął ustawę w kształcie proponowanym przez rząd.

Kilka lat temu samorząd przygotował własny projekt, który w blisko 90% jest zgodny z przyjętymi ustawami. Najważniejsze, że zmiany idą w pożądanym przez nas kierunku. Niezwykle ważną kwestią jest uporządkowanie spraw związanych z kompetencjami, tzn. samodzielnymi świadczeniami zdrowotnymi, do których pielęgniarki i położne były, są i będą uprawnione bez zlecenia lekarskiego.

Przyjęte regulacje prawne rozszerzają także katalog czynności, których wykonywanie nie pozbawia pielęgniarki i położnej aktywnego prawa do wykonywania zawodu. Obecnie taki problem był w przypadku tych osób, które pełniły funkcję w samorządzie zawodowym lub wykonywały funkcje administracyjne w jednostkach decydujących o finansowaniu świadczeń zdrowotnych.

Ustawa o samorządzie zawodowym porządkuje orzecznictwo dyscyplinarne, które z aktów wykonawczych przeszło do ustawy.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze