Bez kapitału trudno o rozwój

Autor: Daniel Kuropaś • • 12 grudnia 2013 12:49

W jakim stopniu polski rynek medyczny jest atrakcyjny dla inwestorów, jak ocenić warunki lokowania kapitału i jakie korzyści daje konkretnym firmom medycznym inwestor finansowy lub strategiczny? Między innymi na takie pytania odpowiadali uczestnicy sesji "Inwestycje - trudno o rozwój bez kapitału" podczas

Bez kapitału  trudno o rozwój

Wartość udziału sektora ochrony zdrowia w inwestycjach funduszy private equity i venture capital w Europie rośnie co najmniej od kilku lat. Jak informowała Anna Zientkiewicz, menedżer z firmy doradczej KPMG, w 2007 roku było to 9,4%, a w 2012 roku - 15%. W Polsce w ubiegłym roku ta wartość wyniosła 10,8%

- Polska nie odbiega istotnie od tego standardu europejskiego, jeśli chodzi o zaangażowanie w ten konkretny sektor. Co więcej, globalnie ten udział kształtuje się właśnie na poziomie 10-11% - podkreśla Anna Zientkiewicz. Jak będzie w następnych latach?

Perspektywy rynku

- Nie mam wątpliwości, że sektor ochrony zdrowia będzie jednym z bardziej atrakcyjnych w regionie w najbliższych latach. Świadczą o tym oczywiście wszystkie obecne trendy i statystyki, czy to demograficzne, czy finansowe - mówi Paweł Padusiński, dyrektor w Mid Europa Partners (MEP). Inwestycje MEP w prywatną opiekę ambulatoryjną w Polsce stały się punktem zwrotnym dla rynku, ponieważ doprowadziły do jego przemodelowania, konsolidacji i stworzenia lidera w tym segmencie.

- Pamiętam rok 2007, kiedy kupowaliśmy pierwszą firmę - Lux Med, wtedy spółkę o przychodach przekraczających niewiele więcej niż 100 mln zł. W ciągu 5 lat udało nam się zbudować i zintegrować grupę o przychodach rzędu 800 mln zł, która ma 100 przychodni w skali całego kraju i ponad milion pacjentów pod swoją opieką - przypomina Paweł Padusiński.

Z punktu widzenia inwestora zakończyło się to dużym sukcesem finansowym w momencie sprzedaży sieci funduszowi Bupa za 400 mln euro - czyli uzyskaniu 2,5-krotnego zwrotu z inwestycji. Jaki jest obszar zainteresowania MEP obecnie?

Diagnostyka na tapecie

- W roku 2011 zainwestowaliśmy w Grupę Diagnostyka, wiodącą spółkę na rynku laboratoryjnym w Polsce. W pewnym stopniu chcemy powtórzyć to, co zrobiliśmy na rynku przychodni, bo rynek ten charakteryzuje się podobnymi cechami. Jest bardzo rozdrobniony i naszym zdaniem wymaga konsolidacji. Od 2011 roku wspólnie z zarządem Diagnostyki zrealizowaliśmy już 20 akwizycji - opisuje Padusiński.

Dyrektor w MEP podaje przy tym przykłady najbardziej aktualnych transakcji, zrealizowanych tuż przed IX Forum Rynku Zdrowia (22-23 października br.). - Kupiliśmy jednego z wiodących dostawców usług laboratoryjnych w kraju, sieć zajmującą się diagnostyką laboratoryjną w obszarze patologii.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum