Będzie wielkie liczenie?

Autor: Marzena Sygut, Wojciech Kuta • • 01 grudnia 2011 14:36


Nauczmy się liczyć czas

Uczestników panelu pytaliśmy także, czy dane, które przekazują świadczeniodawcy za pomocą systemów informatycznych, gwarantują ich porównywalność.

- Jeden z problemów polega na tym, że różne szpitale mają inaczej ułożone procesy biznesowe i zaplanowane technologie.

Jeżeli takie zróżnicowane dane spłyną do resortu, to będą tylko chmurą informacji ogólnej, za sprawą której możemy jedynie poznać średnią cenę danej procedury w kraju - tłumaczy Zygmunt Kamiński, prezes zarządu Kamsoft SA.

- Powstaje jednak pytanie - jakie jest rozbicie między tą średnią ceną minimalną a maksymalną. I to zależy od rozrzutu zgromadzonych danych. Jeśli to jest 5%, to powiemy, że dana procedura jest wyceniona w miarę jednakowo, ale jeżeli to będzie ok. 25%, wówczas taka informacja nie jest przydatna w zarządzaniu.

Prezes Kamiński zachęcał też do tzw. strumieniowego liczenia kosztów. - Każda technologia medyczna ma swoje składniki, a te składniki są policzone jako strumienie kosztów w czasie - dokładnie w złotych na sekundę. Przyjmijmy, że operacja wyrostka trwa pół godziny i kosztuje konkretne pieniądze. Ale w innym szpitalu będzie trwała np. trzy razy dłużej i to będzie suma takich trzech okresów - wyjaśniał prezes Kamsoftu.

Przyznał, że wdrożenie takiego systemu jest bardzo trudne, bo placówki medyczne nie chcą eksperymentować. - Żeby pokazać dyrektorom nasze rozwiązania, stworzyliśmy własne przychodnie i tam eksperymentujemy - dodał Zygmunt Kamiński.

Cezary Rzemek zapewniał, że m.in. od strony informatycznej Agencja Taryfikacji będzie dobrze przygotowana do pełnienia swojej roli.

Jakość - francuski przykład

Dyskusja dotyczyła także projektu ustawy o jakości w ochronie zdrowia, który określa m.in.: r zasady funkcjonowania systemu monitorowania i oceny jakości świadczeń, r zasady funkcjonowania, organizację i zadania Agencji ds. Jakości w Ochronie Zdrowia i Rady Akredytacyjnej przy prezesie Agencji, r wewnętrzny system zarządzania jakością, r system akredytacji w ochronie zdrowia, r zasady przeprowadzania przez Agencję zewnętrznej oceny świadczeniodawców przez Agencję.
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum