Będę wymagał solidnej pracy

Autor: Anna Kaczmarek • • 11 lutego 2010 14:57

Delegaci Krajowego Zjazdu Lekarzy (28-30 stycznia 2010 r.) wybrali nowego prezesa Naczelnej Rady Lekarskiej. Został nim dr Maciej Hamankiewicz. Zjazd to jednak nie tylko wybory. Po raz pierwszy doszło do sytuacji, w której Naczelna Komisja Rewizyjna rekomendowała nieudzielenie absolutorium Radzie.

Maciej Hamankiewicz, prezes Naczelnej Rady Lekarskiej

Solą w oku komisji rewizyjnej była sprawa spółki Medbroker, zakupionej przez Naczelną Izbę Lekarską od Okręgowej Izby Lekarskiej w Warszawie. Samorząd sprzedał większość udziałów tej spółki prywatnej firmie. Komisja stawiała pytanie, czy cena, za którą sprzedano udziały, nie była zbyt niska. Zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa na szkodę NIL wpłynęło do Prokuratury Rejonowej Warszawa-Mokotów.

Absolutorium udzielone

Naczelna Rada Lekarska nadal jest udziałowcem w spółce Medbroker i pomaga spółce w bieżących trudnościach finansowych. To również było podnoszone jako zarzut w stosunku do Rady.

- Jest to pożyczka oprocentowana 10% rocznie. Proszę pokazać, gdzie są lepsze lokaty - wyjaśniał podczas zjazdu ustępujący prezes NRL Konstanty Radziwiłł. Mówił, że kłopoty spółki wynikają z tego, że z powodu sporu prawnego ma ona zamrożone środki na wypadek ewentualnych roszczeń. - Ta spółka działa, obsługuje 10 tys. lekarzy - tłumaczył i prosił o odrzucenie wniosku NKR o nieudzielenie absolutorium.

Tak też się stało. Za udzieleniem absolutorium głosowało 218 delegatów, przeciw - 90, a 32 wstrzymało się od głosu. Co ciekawe, delegaci przyjęli również sprawozdanie Naczelnej Komisji Rewizyjnej, za którym głosowało 176 delegatów, przeciw było 111, a wstrzymało się od głosu 53.

Na nowego prezesa Naczelnej Rady Lekarskiej został wybrany dr Maciej Hamankiewicz - były przewodniczący Śląskiej Izby Lekarskiej. Oznacza to, że samorząd będzie kontynuował linię poprzedniego prezesa, Konstantego Radziwiłła, który nie ukrywał, że jest zadowolony z wyniku elekcji. Sam nie mógł już kandydować, ponieważ był prezesem przez dwie kolejne kadencje.

- Moim zmartwieniem będzie to, aby dorównać Konstantemu Radziwiłłowi. Będziemy rozszerzać dotychczasową działalność - mówił Rynkowi Zdrowia nowo wybrany prezes. Zapowiada, że będzie się starał bardziej skoordynować prace okręgowych izb lekarskich: - Przez te 20 lat w okręgowych izbach powstało wiele bardzo cennych rozwiązań.

Maciej Hamankiewicz deklaruje, że będzie wymagał od nowej Naczelnej Rady Lekarskiej ciężkiej, solidnej pracy: - Będę rozliczał z efektów tej pracy.

- Myślę, że wybrano mnie dlatego, że delegaci byli już zmęczeni działaniami niezwiązanymi z aktywnością lekarską. Chodzi o sprawy, którymi zajmowała się chociażby Naczelna Komisja Rewizyjna, a które dotyczyły zakupu firmy Medbroker - dodaje nowy prezes.

Samorządowcy podnosili ostatnio często sprawę odbudowy przez Izbę dobrego wizerunku lekarzy oraz obrony ich przed atakami pacjentów i mediów. Co do wizerunku, to zdaniem nowego prezesa, budują go członkowie danej organizacji: - Poprzez godne zachowanie, wypowiadanie się. Co do ataków, to daliśmy już wiele przykładów na to, że umiemy dać im odpór.

Prezes Hamankiewicz zapowiedział jednak szkolenie lekarzy z zakresu prawa prasowego.

- Maciej to dobry kolega, dobry organizator, od wielu lat pracujący na rzecz samorządu. To człowiek spokojny, przywiązany do wartości - tak o nowym prezesie mówi nam ustępujący Konstanty Radziwiłł.

Podczas głosowania w ostatnim starciu z dr. Hamankiewiczem przegrał dr Andrzej Włodarczyk, były przewodniczący Okręgowej Izby w Warszawie i były wiceminister zdrowia. - To był zjazd nastawiony na to, żeby nie przeprowadzić żadnych zmian - uważa Andrzej Włodarczyk.

- Delegaci nie mogą darować mi prawdopodobnie tego, że byłem w rządzie. Popełniłem też błąd, realizując uchwałę zjazdu mojej izby i przedstawiając podczas konsultacji społecznych ustawy o izbach stanowisko, które postulowało ustalenie granic izb okręgowych w granicach województw. Gdyby wzięto je pod uwagę, przestałyby istnieć najmniejsze izby okręgowe. To jest demokracja. Ja z pokorą przyjmuję decyzję zjazdu - mówi nam dr Włodarczyk.

Długie wybory

Podczas pierwszych dwóch tur głosowania nie doszło do rozstrzygnięcia. Najpierw startowali: Zdzisław Szramik, dr Andrzej Włodarczyk, dr Maciej Hamankiewicz i doc. Romuald Krajewski. Po pierwszym głosowaniu odpadli Włodarczyk i Szramik.

W drugiej turze natomiast ani Krajewski, ani Hamankiewicz nie uzyskali większości głosów. Wybor y przeprowadzono zatem jeszcze raz. Wówczas zgłosił się ponownie dr Włodarczyk i dr Hamankiewicz. Z kandydowania zrezygnował Romuald Krajewski, który zaapelował o poparcie dla Hamankiewicza. Ostatecznie Maciej Hamankiewicz otrzymał 274 głosy, a Andrzej Włodarczyk - 132.

Doktor Maciej Hamankiewicz przez dwie ostatnie kadencje był przewodniczącym Śląskiej Izby Lekarskiej i członkiem Naczelnej Rady Lekarskiej. Jest specjalistą II stopnia z zakresu chorób wewnętrznych. Pracuje jako ordynator oddziału chorób wewnętrznych Szpitala Powiatowego w Będzinie.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum