Będą leczyć oparzenia u dzieci

Autor: PAP • • 28 kwietnia 2011 10:38

W Szczecinie powstało pierwsze w Polsce północno-zachodniej Centrum Leczenia Oparzeń dla Dzieci i Młodzieży. Druga tego rodzaju placówka w kraju, wyspecjalizowana w niesieniu pomocy najmłodszym ofiarom oparzeń, znajduje się w Krakowie. W SPS ZOZ "Zdroje" w Szczecinie utworzono spełniający światowe standardy dziecięcy oddział oparzeniowy z czterema łóżkami zwykłymi i dwoma łóżkami intensywnego nadzoru.

Budowa Centrum trwała od maja 2010 r. Zmodernizowano i wyposażono dla potrzeb oddziału piętro pawilonu w szpitalu. Łączny koszt inwestycji to prawie 1,3 mln euro. Blisko 85% tej sumy to bezzwrotna pomoc finansowa z EOG, czyli Funduszy Norweskich.

Pozostałą część kosztów szpital pokrywa ze środków Zachodniopomorskiego Urzędu Marszałkowskiego.

- Pieniądze te zostały przeznaczone nie tylko na sam oddział, ale również na szeroki projekt profilaktyki oparzeń, który szpital w Zdrojach realizuje już ponad rok - informuje Magdalena Paczkowska, rzeczniczka szpitala w Szczecinie-Zdrojach.

Program ten prezentuje m.in. sposoby zapobiegania oparzeniom i metody udzielania pierwszej pomocy. Przeprowadzono wykłady dla dorosłych i dzieci, przygotowano przedstawienia teatralne i konkursy dla dzieci, broszury, plakaty, ulotki oraz nalepki informujące o zagrożeniu.

Każdego roku w Polsce poparzeniom ulega 200-300 tys. osób rocznie. Około 75% z nich to dzieci. Aż w 97% przypadków przyczyną oparzeń są zaniedbania lub brak wyobraźni opiekunów.
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum