Bawiąc można uczyć się ratowania

Autor: BE • • 18 maja 2008 19:08

III Mistrzostwa Śląska w Ratownictwie Medycznym

Załoga ze Stacji Pogotowia Ratunkowego w Częstochowie wygrała III Mistrzostwa Śląska w Ratownictwie Medycznym.
Drugie i trzecie miejsce zajęły ekipy z: Ratownictwa Medycznego SC w Ostrzeszowie oraz Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 3 w Rybniku.
Najlepsze z 30 załóg startujących w Tychach (1-3 czerwca br.) pojadą jesienią na VI Mistrzostwa Polski w Ratownictwie Medycznym.
Rozegrano pięć konkurencji - cztery za dnia, jedną w nocy. Zadania do wykonania przez 4-osobowe zespoły wiernie nawiązywały do scenariuszy, jakie może przynieść życie w mieście o rozwiniętej infrastrukturze i sporym obszarze.
Ciekawe zadanie do wykonania mieli zawodnicy nocą. Na Jeziorem Paprocańskim trzeba było udzielić pomocy rannemu mężczyźnie i drugiemu, na pierwszy rzut oka - niewidocznemu...
Wszystkie ekipy dostrzegły jednak zakamuflowanego rannego.
Inną, niecodzienną konkurencją była... "walka" z natrętnymi dziennikarzami, którzy za wszelką cenę chcieli przepytać poważnie rannego w wypadku mężczyznę. Jury złożone z dziennikarzy telewizyjnych oceniało, jak ratownicy radzą sobie ze szturmującymi szpital żurnalistami, a lekarze - jak zespół ratowniczy zajmuje się pacjentem.
- Takie zawody nie są rywalizacją, jakby się mogło wydawać. Tego rodzaju imprezy to przekazywanie doświadczeń.
A to procentuje z korzyścią dla pacjentów! - podkreślał prof. Jerzy Karski, krajowy konsultant w dziedzinie medycyny ratunkowej.
- Takie zawody to także dobra zabawa, a podobno nie ma lepszej nauki, jak właśnie przez dobrą zabawę.
- To, że ekipa zajęła dwudzieste miejsce, nie znaczy, że jest słabym zespołem ratowniczym. Miała mniej szczęścia i doświadczenia od tych, którzy uplasowali się przed nimi - uważa Artur Borowicz, dyrektor Wojewódzkiego Pogotowia Ratunkowego w Katowicach.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum