Bardzo mało chętnych

Autor: TD • • 26 października 2011 10:08


Znika też konieczność wypisywania zaświadczeń o częściowej realizacji.

Zmniejsza się biurokracja. Korzyściami odczuwanymi przez pacjentów są: zwiększenie bezpieczeństwa przetwarzania informacji medycznych, dostęp do historii farmakoterapii i ułatwienia związane z zakupem leków.

W wyniku rozpisanego przetargu CSIOZ wyłoniło jako wykonawcę polską spółkę koncernu Hewlett-Packard.

- W programie biorą udział 4 placówki medyczne i 17 aptek. W efekcie zostało przetworzonych blisko 3 tysiące recept elektronicznych - mówi Grzegorz Gomoła, dyrektor w Dziale Usług HP Polska.

Skąd tak niewielkie zainteresowanie?

- Przekonaliśmy się, że kluczem do powodzenia tego typu projektów na większą skalę jest bardzo dobra współpraca ze środowiskiem świadczeniodawców.

Tu farmaceuci mieli swoje obawy. Straciliśmy 10 aptek ze względu na brak jasnej rekomendacji ze strony prezesa Wielkopolskiej Izby Aptekarskiej, 5 aptek swój udział uzależniło od stanowiska wielkopolskiego Porozumienia Zielonogórskiego - ocenia dyrektor Gomoła.

Kajetan Wojsyk, wicedyrektor CSIOZ ds. informatycznych, ma żal, że mimo iż dzięki systemowi e-Recepta farmaceuci mogliby liczyć m.in. na szybszy zwrot pieniędzy za refundowane przez NFZ leki, to niedostatecznie wykorzystali oferowany im za darmo potencjał.

Ochrona danych

- W powiecie jest przecież 50 aptek.

Jestem jednak zadowolony z tego, iż wiemy już, że da się to zrobić i za 2-3 lata będę miał to "bez papieru" - cieszy się Kajetan Wojsyk. Wcześniej, bo za około rok, powinien ruszyć pilotaż e-Recepty opracowany na podstawie doświadczeń zgromadzonych podczas działania prototypu.

System e-Recepta, którego prototyp jest ograniczony ze względu na wymagania związane z ochroną danych osobowych, łatwo może generować bardzo wymierne korzyści. Tak jest np. w Hiszpanii, gdzie lekarze od 15 stycznia 2011 roku zobowiązani są do przepisywania pacjentom leków generycznych. Hiszpańskiemu budżetowi każdego miesiąca przynosi to oszczędności w wysokości od kilku do kilkunastu milionów euro.
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum