Apteki powinny dyżurować także nocą

Autor: PP • • 21 października 2010 12:33

Rada powiatu bytowskiego miała prawo ustalić tak harmonogram pracy aptek, aby te prowadziły nocne dyżury - zdecydował Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku.

- To po raz kolejny dowodzi, że mieliśmy rację. Czekam, aż werdykt sądu się uprawomocni. 28 października na kolejnej sesji rady głosowana będzie ta uchwała, która niejako podtrzymuje harmonogram dyżurów, jaki rozpatrywał sąd. Jeśli uchwała wejdzie w życie, a aptekarze nie będą się do niej stosowali, sprawę ponownie skierujemy do prokuratury - wyjaśnia w rozmowie z portalem rynekzdrowia.pl wicestarosta bytowski Czesław Żurawicki.

Od 1 stycznia br., wbrew uchwale Rady Powiatu, farmaceuci skrócili dyżury aptek do godziny 22.00. Reprezentująca ich kancelaria prawna wystąpiła w kwietniu z wnioskiem o uchylenie uchwały ustanawiającej dyżury. Starostwo utrzymało swoją wcześniejszą decyzję.

Przypomnijmy, że starostwo otrzymało dokumenty z Ministerstwa Zdrowia, które wyraźnie wskazują, że rozkład godzin pracy aptek powinien być dostosowany do potrzeb mieszkańców, a kierownicy aptek mają obowiązek stosować się do prawa miejscowego.

Tym samym powinni oni utrzymać nocne dyżurowanie zgodnie z ustalonym przez starostwo harmonogramem.

Jednak właściciele aptek działających w Miastku trwają przy swoim. Farmaceuci przekonują, że żaden przepis nie nakłada na aptekę, czy tym bardziej na aptekarza, wprost i jednoznacznie obowiązku pracy w nocy i w dni wolne.
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum