Aparatura jest, a co z wyceną?

- Czy potrafimy, lecząc nasze pacjentki, konkurować z najlepszymi ośrodkami w Europie? Pod względem kompetencji naszych lekarzy na pewno tak. Pod względem podstawowej aparatury medycznej również - mówił na sesji poświęconej wyrobom medycznym podczas XIII Forum Rynku Zdrowia prof. MACIEJ BANACH, dyrektor Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi.

Natomiast jeśli chodzi o innowacyjną aparaturę medyczną, k tóra związana jest z rozwiązaniami informatycznymi lub z najnowszymi osiągnięciami medycyny, niestety często nie jesteśmy w stanie konkurować z innymi krajami - dodał prof. Banach.

Jak przekonywał, taka sytuacja nie wynika ze złej woli zarządzających szpitalami czy lekarzy, którzy w nich pracują. Wynika to z braku środków. Kupując najnowszy sprzęt do ultrasonografii czy rezonans magnetyczny i wykonując nim nierefundowane przez NFZ procedury, dyrektorzy szpitali ponoszą za to odpowiedzialność.

- Przy długu 320 mln zł, bo taki odziedziczyłem, obejmując funkcję dyrektora w ICZMP, wykonywanie nierefundowanych procedur jest ogromnym obciążeniem. Mamy AOTMiT, która odpowiada za to, abyśmy wiedzieli, czy dana procedura odpowiada wymogom np. HTA, czy jest opłacalna. Natomiast AOTMiT nie patrzy na nowe rozwiązania. Skupia się na wycenie procedur obecnie stosowanych, aby one były optymalnie wycenione i najczęściej "obcięte", co na przykład w procedurach pediatrycznych jest trudne do zaakceptowania - mówił prof. Banach.

Wszystko wszystkim

Jak podkreślał, niezwykle potrzebna jest możliwość zastosowania w leczeniu, jeśli pacjent sobie tego życzy, procedury nawet nieuwzględnianej w wycenie, jeżeli jest gotowy za to sam zapłacić. Jak wskazywali uczestnicy sesji, niewykorzystanie potencjału szpitali jest jednym z podstawowych problemów organizacyjnych obecnego systemu.

- W szpitalach stoi sprzęt, jest kadra, ale kontrakt się skończył... My musimy za to wszystko płacić, sprzęt i ludzie są niewykorzystani, a kolejki pacjentów rosną. Jak można tolerować takie marnotrawstwo, przy "biedzie" w ochronie zdrowia, jaką mamy? - pytał dr Józef Kurek, dyrektor Szpitala Wielospecjalistycznego w Jaworznie, prezes zarządu Związku Szpitali Powiatowych Województwa Śląskiego.

Jak z kolei mówił Wojciech Szefke, prezes Organizacji Pracodawców Przemysłu Medycznego Technomed, w Polsce obecnie funkcjonują dwa poglądy na kwestię finansowania procedur medycznych przez szpitale publiczne. Reprezentowany przez NFZ i po części przez MZ, stanowi, że pacjentowi teoretycznie w koszyku świadczeń gwarantowanych należy się wszystko, na każdym poziomie, co wpływa na strukturę sprzętu medycznego w polskich szpitalach.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych