Aby więcej wiedzieć o tej chorobie

Autor: AK • • 01 marca 2011 10:02

Program profilaktyki HCV

W Polsce aż 700 tys. osób może być zakażonych wirusowym zapaleniem wątroby typu C (HCV) i nie wiedzieć o tym.

Dlatego Główny Inspektorat Sanitarny oraz Polska Grupa Ekspertów HCV rozpoczyna pilotażowy program profilaktyki zakażeń HCV.

Przypomnijmy, że przeciw WZW typu C nie ma szczepionki, natomiast zakażenie można skutecznie leczyć, o ile zostanie wcześnie wykryte. Tu jednak pojawia się problem, bo zakażeni często przez lata nie mają żadnych objawów choroby i nie zgłaszają się do lekarza.

Wirusem można się zarazić m.in. w placówkach ochrony zdrowia, podczas wizyty u kosmetyczki, przy wykonywaniu tatuażu czy przekłuwaniu części ciała.

- Na świecie na HCV choruje ok. 200 mln ludzi, czyli 3% całej populacji. W Europie zakażonych jest 9 mln osób, 86 tys. z nich co roku umiera. Zakażenie HCV jest też najczęstszą przyczyną przeszczepu wątroby - mówił podczas konferencji prasowej prof. Waldemar Halota, przewodniczący Polskiej Grupy Ekspertów HCV.

- W Polsce choruje prawdopodobnie ok. 700 tys. osób - częściej mężczyźni niż kobiety. Więcej jest chorych w miastach niż na wsi. Prawie do 80% zakażeń doszło w placówkach ochrony zdrowia - dodał prof. Halota.

Główny inspektor sanitarny Przemysław Biliński przypomniał, że spośród zakażonych HCV tylko ok. 50 tys. wie, że są chorzy, co świadczy o bardzo niskiej świadomości społecznej na temat HCV.

Program profilaktyczny kierowany jest do pacjentów, lekarzy rodzinnych, personelu medycznego szpitali oraz uczniów szkół ponadgimnazjalnych.

Lekarze POZ oraz pracownicy szpitali zostaną przeszkoleni w zakresie profilaktyki i diagnostyki zakażeń HCV.
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum