Zmiany w psychiatrii dziecięcej. MZ: przenosimy ciężar ze szpitali na poradnie
Minister zdrowia Adam Niedzielski mówił 20 maja o pracach na reformą psychiatrii dziecięcej w Polsce. - Polega na zbudowaniu opieki środowiskowej, czyli przesunięciu ciężaru opieki psychicznej ze szpitali na poradnie, w których będzie można dostać opiekę od specjalistów - wyjaśnił.

Weszła ważna decyzja URPL. Dotyczy 30 leków
Adam Niedzielski o reformie w psychiatrii dziecięcej
Minister zdrowia na konferencji prasowej w krakowskim Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym powiedział, że w tej chwili w Polsce jest prawie 350 tego typu centrów opieki środowiskowej.
- NFZ cały czas monitoruje, gdzie jeszcze jest potencjał do tego, by kolejne centra powstawały - powiedział szef MZ.
- Kontynuujemy reformę psychiatrii dziecięcej. Reforma polega przede wszystkim na zbudowaniu opieki środowiskowej, czyli przesunięciu tego ciężaru opieki psychicznej ze szpitali na poradnie, gdzie pracują psycholodzy i gdzie można bez konieczności odwiedzania szpitala zostać zaopiekowanym przez specjalistów - podkreślił.
Zauważył, że część pacjentów oczywiście będzie musiała trafić do szpitali.
- Dlatego system, który proponujemy ma kilka poziomów - pierwszy to opieka środowiskowa, drugi to szpitalnictwo dzienne, gdzie pobyty dzieci wiążą się chociażby z koniecznością prowadzenia nauki, poziom trzeci to całodobowe pobyty szpitalne. W ten sposób tworzymy kompleksowe rozwiązanie, które jest w stanie zapewnić pomoc dzieciom - podkreślił minister zdrowia.
Będą wyższe limity na wyroby medyczne. Ceny rosną
ZOBACZ KOMENTARZE (0)